
ALWAYS-ON 11.6IN CHROMEBOOKCASE BLACK POCKET POUCH PROTECTIVE
ALWAYS-ON 11.6IN CHROMEBOOKCASE BLACK POCKET POUCH PROTECTIVE
Key Features
- An antimicrobial coating offers better protection from bacteria.
- Simply open the case to activate your device, giving you easy access to all ports and features.
- Designed with heavy usage in mind, a durable polyester material that is water-resistant and soft inner padding protect the device from daily wear and tear.
- Users can work directly from the case without risking an accidental drop and clear poly straps secure the top of the device without blocking its screen.
- Dual grab handles, an adjustable shoulder strap, and slim design make this the perfect case to pick up and go.
- Perfect for students, users can easily identify ownership by using the integrated clear ID pocket on the outside of the case.
- A half-pocket creates a simple storage solution for items such as charging cables and accessories.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
With the Alunno Antimicrobial Always On Case, your Chromebook or laptop is protected from all bumps and accidental drops. This case is perfect for students or anyone wanting to utilize clear straps that stay on their device, ensuring the laptop is secured, 24/7.
A front zippered pocket keeps your charging cable, valuables, and any other accessories organized and secure. Keep your ID in a clear pocket located on the back of the case, for easy labeling and identification. Find your perfect fit with two different sizing options. Engineered with soft inner padding, your Chromebook or laptop is sure to survive all mishaps. A high-quality polyester exterior protects your device from rainy days or accidental spills. Dual grab handles make it easy to pick up and go on a whim.
Tech Specs
| Style | Pouch |
|---|---|
| Adjustable | Yes |
| Brand Name | CODi |
| Durability | Tear Resistant |
| Closure Type | Zipper |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | CODi Worldwide |
| Product Line | Always-On |
| Product Name | Alunno Always-On 11.6" Chromebook Case |
| Product Type | Carrying Case |
| Case Features | Adjustable Strap |
| Product Color | Black |
Show all 26 specsShow fewer
| Adjustable Strap | Yes |
|---|---|
| Carrying Options | Handle |
| Material Details | <p>Polyurethane - Strap</p> |
| Package Contents | <ul><li> Alunno Always-On 11.6" Chromebook Case</li><li> Shoulder Strap</li></ul> |
| Product Material | 600D Polyester |
| Application/Usage | Chromebook |
| Country of Origin | China |
| Number of Handles | 2 |
| Material Composition | 100% 600D Polyester |
| Weight (Approximate) | 13.92 oz |
| Additional Compartments | Front Pocket |
| Manufacturer Part Number | AWO116-4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.codiworldwide.com |
| Maximum Screen Size Supported | 11.6" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-CAS from CODI and similar brands
More from CODI
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





