
800 G6-SFF I5-10500 REFURB 16G 512NVM W11P GR A
800 G6-SFF I5-10500 REFURB 16G 512NVM W11P GR A
Key Features
- Intel Core i5 3.10 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps at once without lag, ideal for multitasking, content creation, and virtualization
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- Windows 11 Pro OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- Small Form Factor form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- USB Type-C offers a compact, reversible connector design with faster data transfer and safer power delivery for modern peripherals and devices
- Desktop Computer with business supports application usage through efficient task handling designed for smooth workflow execution
- Gigabit Ethernet delivers high-bandwidth performance and user-friendly connectivity for network backbone integration
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The HP Elitedesk 800 G6 Recertified Small Form Factor PC offers optimized processing performance as it incorporates the power and efficiency of 10th generation Intel Core i5-10500 3.1GHz CPU and 16GB of DDR4 memory. This nimble unit is perfect to use as a workstation or a stand-alone machine if you wish.
Last but not the least, the unit comes with a fast 512GB M.2 NVMe solid state drive and a Gigabit Ethernet LAN for high-speed network connectivity. To top it off it also comes with the new Windows 11 Pro operating system. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. So what are you waiting for? Choose the HP Elitedesk 800 G6 Recertified Small Form Factor PC now!
Tech Specs
| Depth | 13.3" |
|---|---|
| Width | 3.9" |
| Height | 12.1" |
| Chipset | Intel |
| Brand Name | Joy Systems - HP |
| Drive Type | SSD |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | EliteDesk |
| Product Name | EliteDesk 800 G6 Desktop Computer |
Show all 51 specsShow fewer
| Product Type | Desktop Computer |
|---|---|
| Maximum Memory | 128 GB |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | EliteDesk 800 G6 |
| Product Series | 800 G6 |
| Processor Model | i5-10500 |
| Processor Speed | 3.10 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Monitor Included | No |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>EliteDesk 800 G6 Desktop Computer</li><li>Keyboard</li><li>Mouse</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Condition | Refurbished |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.1 Type-C |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Weight (Approximate) | 13.50 lb |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Ports | 8 |
| Manufacturer Part Number | J1-800G6SA03 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Limited Warranty Duration | 2 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Additional Warranty Information | <p>2-Year Depot (Mail-in) thru Joy Systems</p> |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
Related Products
More in SFF from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


