
800 G4-SFF I7-8700 REFURB 32G 512NVM DVD W11P GR A
800 G4-SFF I7-8700 REFURB 32G 512NVM DVD W11P GR A
Key Features
- Intel Core i7 3.20 GHz processor delivers high-speed multitasking and robust performance for demanding workloads and graphics-intensive gaming experiences
- 32 GB memory delivers high-capacity performance to run intensive applications smoothly including advanced graphic design suites and high-definition multimedia content
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Windows 11 Pro OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- Small Form Factor form factor ensures structural integrity and consistent performance
- Supports high-speed data transfer and power delivery through USB Type-C for streamlined connectivity and efficient peripheral integration
- DVD-reader lets you play HD movies and access archived media content directly on your desktop without needing an external drive
- Desktop Computer with business enhances responsive system behavior and efficient resource coordination
- Gigabit Ethernet delivers high-bandwidth performance and user-friendly connectivity for network backbone integration
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The HP Elitedesk 800 G4 Recertified Small Form Factor PC offers optimized processing performance as it incorporates the power and efficiency of the Intel Core i7-8700 3.2GHz CPU and 32GB of DDR4 memory. This nimble unit is perfect to use as a workstation or a stand-alone machine if you wish.
Last but not the least, the unit comes with a fast 512GB M.2 NVMe solid state drive and a Gigabit Ethernet LAN for high-speed network connectivity. To top it off it also comes with the new Windows 11 Pro operating system. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. So what are you waiting for? Choose the HP Elitedesk 800 G4 Recertified Small Form Factor PC now!
Tech Specs
| Depth | 3.9" |
|---|---|
| Width | 13.3" |
| Height | 12.2" |
| Chipset | Intel |
| Brand Name | Joy Systems - HP |
| Drive Type | SSD |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | EliteDesk |
| Product Name | EliteDesk 800 G4 Desktop Computer |
Show all 53 specsShow fewer
| Product Type | Desktop Computer |
|---|---|
| Maximum Memory | 64 GB |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Core i7 |
| Product Family | EliteDesk 800 G4 |
| Product Series | 800 G4 |
| Processor Model | i7-8700 |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Monitor Included | No |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>EliteDesk 800 G4 Desktop Computer</li><li>keyboard</li><li>Mouse</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Packaged Quantity | 1 / Each |
| Product Condition | Refurbished |
| USB Type-C Detail | (1) USB Type-C |
| Optical Drive Type | DVD-Reader |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Weight (Approximate) | 14.80 lb |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Optical Media Supported | DVD-ROM |
| Manufacturer Part Number | J1-800G4SA23 |
| Limited Warranty Duration | 2 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 250 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports | 4 |
| Additional Warranty Information | <p>2-Year Depot (Mail-in) thru Joy Systems</p> |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
Related Products
More in SFF from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


