8 PORT SATA PCIE CARD ADAPTER PCI EXPRESS SATA SAS CONTROLLER
8 PORT SATA PCIE CARD ADAPTER PCI EXPRESS SATA SAS CONTROLLER
Key Features
- SATA Controller offers maximum storage productivity with added dependability
- Serial ATA/600 controller type allows safe and productive storage expandability with maximum reliability
- Server device support for dependable storage expansion with optimal data transfer speed
- Windows 7 OS support offers a reliable and simplified user-interface
- PCI Express 2.0 x4 host interface ensures dependable data transfer for maximum efficiency
- Plug-in Card form factor for added reliability and dependability
- SATA Controller provides a larger storage expansion base capacity for your PC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This 8-port SATA III (6Gbps) controller enables you to add eight SATA 6Gbps hard drives (HDDs) or solid State Drives (SSDs) to your computer system or server via an available PCIe x4 card slot. The card supports SATA III and PCI-Express Gen 2 Specifications and four SATA controllers to deliver a high-performance data storage solution.
Quad Controllers to Deliver 8-Port SATA 6Gbps Performance
Featuring four 2-Port SATA 6Gbps controllers and a PCIe-x4 MUX, this SATA card enables the connection of eight high-performance SATA 6Gbps drives with a combined total throughput of up to 20Gbps. The SATA drives are connected via two Mini-SAS ports with two included Mini-SAS to 4x-SATA adapter cables. To ensure a secure connection, each SATA port on the included cables features a locking connector, that will prevent the drive from accidental disconnection when working inside your computer case.
Wide Compatibility
The PCIe MUX that's built into this controller card manages the downstream controllers, which improves motherboard compatibility by ensuring the card will work with motherboards that support bifurcation and motherboards that do not. To further improve motherboard compatibility the card does not have a built-in RAID controller, but fully supports the use of software RAID. Plus, with supports for PCIe Gen 2 and SATA III Specifications this card ensures backward compatibility with previous generations (SATA I/II, PCIe Gen 1) at lower performance.
The controller card is widely supported across all popular operating system platforms including Windows (XP,Vista,7,8,10), macOS (10.6.8 and above) and Linux (2.6.32 and above).
Hassle-Free Installation
The SATA controller card features plug-and-play installation and can be installed in full-profile and low-profile computer systems with a full-profile bracket preinstalled, and an interchangeable low-profile (half-height) bracket included. The card also supports storage software data management systems such as Storage Spaces (Microsoft) , RAID Assistant (MacOS) and mdraid/mdadm (Linux), for hassle-free setup, partitioning and software RAID array building.
8P6G-PCIE-SATA-CARD is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime 24/5 North American based, multi-lingual support.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Width | 2.7" |
|---|---|
| Height | 0.6" |
| Length | 5.9" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | PCIe SATA Card |
| Product Type | SATA Controller |
| Host Interface | PCI Express 2.0 x4 |
| RAID Supported | No |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Device Supported | Server |
Show all 26 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>PCIe SATA Card</li> <li>1 x Full-Profile Bracket (Installed)</li> <li>1 x Low-Profile Bracket</li> <li>1 x Quick-Start Guide</li> <li>2 x 20 in. (50 cm) Mini-SAS to 4x SATA Cable</li> </ul> |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | Mac |
| Weight (Approximate) | 2.65 oz |
| SAS Connector Details | 2 SFF-8087 (36 Pin, Internal Mini-SAS) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 8P6G-PCIE-SATA-CARD |
| Maximum Data Transfer Rate | 5.86 Gbit/s |
| Operating System Supported | Windows 10 |
| Total Number of SATA Ports | 8 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Number of SATA Ports (Internal) | 8 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SATA-C from STARTECH.COM and similar brands

4 PORT SATA PCIE CARD ADAPTER PCIE SATA EXPANSION CONTROLLER

10 PORT SATA PCIE CARD ADAPTER PCIE SATA EXPANSION CONTROLLER
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



