10 PORT SATA PCIE CARD ADAPTER PCIE SATA EXPANSION CONTROLLER
10 PORT SATA PCIE CARD ADAPTER PCIE SATA EXPANSION CONTROLLER
Key Features
- HIGH-PERFORMANCE: Add ten SATA III 6Gbps ports to your desktop computer or server using a PCIe x4 slot to connect SATA drives (HDD/SSD); 10-Port SATA PCIe card features 10x SATA connections for connecting drives using SATA cables (sold separately)
- ASM1062 CONTROLLER: This PCI Express SATA 3 6Gbps card features single-chip architecture adding ten SATA (serial ATA) 6Gbps ports via a single x4 PCIe slot, for combined total bandwidth up to 10Gbps; Supports Port Multiplier & NCQ (Native Command Queue)
- COMPATIBILITY: Supports PCIe 2.0, SATA 3.2 & AHCI 1.4 Specs, and previous gens at lower performance; Windows (7+), macOS (10.10+), Linux (2.6.32+); Improved motherboard compatibility with no bifurcation required & no built-in RAID; Supports ATA & ATAPI
- EASY INSTALL: Expansion card w/ plug-and-play setup in full or low-profile PCI-e slot (full-profile bracket installed, low-profile incl); Supports storage management systems such as Storage Spaces (Microsoft) , RAID Assistant (macOS), mdraid/mdadm (Linux)
- STARTECH.COM ADVANTAGE: IT professionals choice for over 30 years; This SATA PCIe adapter controller card converter is backed for 2-years by StarTech.com, including free 24/5 North America based multi-lingual tech support
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This 10-port SATA III (6Gbps) controller enables you to add 10 SATA 6Gbps Hard Drives (HDDs) or Solid State Drives (SSDs) to your computer system or server via an available PCIe x4 card slot. The card supports SATA III and PCI-Express 2.0 Specifications.
ASM1062 to Deliver 10-Port SATA 6Gbps Performance
Featuring the ASM1062 controller, this SATA card enables the connection of 10 high-performance SATA 6Gbps drives with a combined total throughput of up to 10Gbps. The SATA drives are connected via four individual SATA ports located on the card (SATA cables sold separately).
Wide Compatibility
The controller card is widely supported across all popular operating system platforms including Windows (7,8,10), macOS (10.10 and above) and Linux (2.6.32 and above). The card also supports port multiplier, giving you the ability to connect multiple drives to a single SATA port (additional hardware required, sold separately).
To further improve motherboard compatibility the card does not have a built-in RAID controller, but fully supports the use of software RAID. Plus, with support for PCIe 2.0 and SATA III Specifications this card ensures backward compatibility with previous generations (SATA I/II, PCIe 1) at lower performance.
Hassle-Free Installation
The SATA controller card features plug-and-play installation and can be installed in a full-profile or low-profile computer systems with the full-profile bracket preinstalled, and an interchangeable low-profile (half-height) bracket included. The card also supports storage software data management systems such as Storage Spaces (Microsoft) , RAID Assistant (MacOS) and mdraid/mdadm (Linux), for hassle-free setup, partitioning and software RAID array building.
10P6G-PCIE-SATA-CARD is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime 24/5 North American based, multi-lingual support.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Width | 2.1" |
|---|---|
| Height | 0.6" |
| Length | 5.5" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | PCIe SATA Card |
| Product Type | SATA Controller |
| Host Interface | PCI Express 2.0 x2 |
| RAID Supported | No |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Device Supported | Server |
Show all 23 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>PCIe SATA Card</li> <li>Full-Profile Bracket (Installed)</li> <li>Low-Profile Bracket</li> <li>Quick-Start Guide</li> </ul> |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Platform Supported | Linux |
| Weight (Approximate) | 2.65 oz |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 10P6G-PCIE-SATA-CARD |
| Operating System Supported | Windows Server 2012 R2 |
| Total Number of SATA Ports | 10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Number of SATA Ports (Internal) | 10 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SATA-C from STARTECH.COM and similar brands

4 PORT SATA PCIE CARD ADAPTER PCIE SATA EXPANSION CONTROLLER

8 PORT SATA PCIE CARD ADAPTER PCI EXPRESS SATA SAS CONTROLLER
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



