4 PORT SATA PCIE CARD ADAPTER PCIE SATA EXPANSION CONTROLLER
4 PORT SATA PCIE CARD ADAPTER PCIE SATA EXPANSION CONTROLLER
Key Features
- SATA Controller offers maximum storage productivity with added dependability
- Serial ATA/600 controller type for faster, efficient data transfer rates with maximum dependability
- Server device support for enhanced storage efficiency and productive data transfer capability
- Windows 7 OS support offers higher security with increased encryption options to better accommodate your needs
- PCI Express 3.0 x4 host interface for reliable data transfer and enhanced performance
- Plug-in Card form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- SATA Controller provides a larger storage expansion base capacity for your PC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This 4-port SATA III (6Gbps) controller enables you to add four SATA 6Gbps Hard Drives (HDDs) or Solid State Drives (SSDs) to your computer system or server via an available PCIe x4 card slot. The card supports SATA III and PCI-Express 3.0 Specifications.
ASM1164 to Deliver 4-Port SATA 6Gbps Performance
Featuring the ASM1164 controller, this SATA card enables the connection of four high-performance SATA 6Gbps drives with a combined total throughput of up to 16Gbps. The SATA drives are connected via four individual SATA ports located on the card (SATA cables sold separately).
Wide Compatibility
The controller card is widely supported across all popular operating system platforms including Windows (7, 8, 10), macOS (10.10 and above) and Linux (2.6.32 and above). The card also supports port multiplier, giving you the ability to connect multiple drives to a single SATA port (additional hardware required, sold separately).
To further improve motherboard compatibility the card does not have a built-in RAID controller, but fully supports the use of software RAID. Plus, with support for PCIe 3.0 and SATA III Specifications this card ensures backward compatibility with previous generations (SATA I/II, PCIe 1/2) at lower performance.
Hassle-Free Installation
The SATA controller card features plug-and-play installation and can be installed in a full-profile or low-profile computer systems with the full-profile bracket preinstalled, and an interchangeable low-profile (half-height) bracket included. The card also supports storage software data management systems such as Storage Spaces (Microsoft) , RAID Assistant (MacOS) and mdraid/mdadm (Linux), for hassle-free setup, partitioning and software RAID array building.
4P6G-PCIE-SATA-CARD is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime 24/5 North American based, multi-lingual support.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Width | 2.2" |
|---|---|
| Height | 0.6" |
| Length | 2.8" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | PCIe SATA Card |
| Product Type | SATA Controller |
| Host Interface | PCI Express 3.0 x4 |
| RAID Supported | No |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Device Supported | Server |
Show all 23 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>PCIe SATA Card</li> <li>Full-Profile Bracket (Installed)</li> <li>Low-Profile Bracket</li> <li>Quick-Start Guide</li> </ul> |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Platform Supported | Linux |
| Weight (Approximate) | 2.65 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 4P6G-PCIE-SATA-CARD |
| Operating System Supported | Windows Server 2019 |
| Total Number of SATA Ports | 4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Number of SATA Ports (Internal) | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SATA-C from STARTECH.COM and similar brands

10 PORT SATA PCIE CARD ADAPTER PCIE SATA EXPANSION CONTROLLER

8 PORT SATA PCIE CARD ADAPTER PCI EXPRESS SATA SAS CONTROLLER
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



