
7070-SFF I5-9500 REFURB 16G 256NVM DVD W11P GR A
7070-SFF I5-9500 REFURB 16G 256NVM DVD W11P GR A
Key Features
- Is easily upgradeable, provides easy access into the internal hardware
- Intel Core i5 3 GHz processor provides you the solid performance to watch videos, play games, and on the same node its adaptability makes you more productive
- Windows 11 Pro OS makes you more productive and creative
- 256 GB SSD keeps your running programs active while your computer resumes from suspension in seconds
- DVD-reader offers you to watch HD movies at home
- With 16 GB of memory, runs as many programs as you want without losing the execution
- Offers a more refined structure and safer to use connectivity
- Small Form Factor form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
For high-performance computing solutions, choose the Optiplex 7070 small form factor Refurbished Desktop PC. The Dell Optiplex 7070 Refurbished PC offers optimized processing performance as it incorporates the power and efficiency of the Intel Hexa Core i5-9500 3.0GHz CPU and 16GB of fast DDR4 RAM. This nimble unit is perfect to use as a workstation or a stand-alone machine if you wish.
You can also store a sufficient amount of data on its fast 256GB M.2 NVMe solid state drive and access it conveniently. Furthermore, this PC is dual monitor capable right out of the box enhancing your visualization experience. This desktop PC also comes with Gigabit Ethernet LAN for smooth web connectivity. Purchase the Dell Optiplex 7070 Refurbished small form factor PC with Windows 10 Professional 64bit and ease your heavy workload.
Tech Specs
| Chipset | Intel |
|---|---|
| Keyboard | Yes |
| Brand Name | Joy Systems - Dell |
| Drive Type | SSD |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | OptiPlex |
| Product Name | OptiPlex 7070 Desktop Computer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Keyboard Type | Physical Keyboard |
Show all 55 specsShow fewer
| Product Model | 7070 |
|---|---|
| Maximum Memory | 32 GB |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | OptiPlex 7000 |
| Product Series | 7000 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | i5-9500 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Monitor Included | No |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | </li>OptiPlex 7070 Desktop Computer</li><li>USB keyboard</li><li>Mouse</li> |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Condition | Refurbished |
| USB Type-C Detail | USB C |
| Memory Card Reader | No |
| Optical Drive Type | DVD-Reader |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Processor Generation | 9th Gen |
| Weight (Approximate) | 17.50 lb |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 5 |
| Optical Media Supported | DVD-ROM |
| Manufacturer Part Number | J1-7070SA10 |
| Limited Warranty Duration | 2 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Additional Warranty Information | 2-Year Depot (Mail-in) thru Joy Systems |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
Related Products
More in SFF from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


