
7070 MICRO I5-8500T 16GB 1TB NVME W11P6 GR A
7070 MICRO I5-8500T 16GB 1TB NVME W11P6 GR A
Key Features
- Intel Core i5 2.10 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps simultaneously without lag, even during heavy multitasking sessions
- 1 TB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- Windows 11 Pro OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- Micro PC form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- Supports high-speed data transfer and power delivery through USB Type-C for streamlined connectivity and efficient peripheral integration
- Gigabit Ethernet port delivers ultra-fast network speeds for rapid data access and transfer
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
For high-performance computing solutions, choose the Optiplex 7070 micro Refurbished Desktop PC. This PC offers optimized processing performance as it incorporates the power and efficiency of the 8th generation Intel Hexa (6) Core i5-8500T 2.1GHz CPU and 16GB of fast DDR4 RAM. This nimble unit is perfect to use as a workstation or a stand-alone machine if you wish.
You can also store a sufficient amount of data on its fast 1TB M.2 NVMe solid state drive and access it conveniently. Furthermore, this PC is dual monitor capable right out of the box enhancing your visualization experience. This desktop PC also comes with Gigabit Ethernet LAN for smooth web connectivity. Purchase the Dell Optiplex 7070 Refurbished micro PC ready to do with Windows 11 Pro 64bit and ease your heavy workload.
Tech Specs
| Chipset | Intel |
|---|---|
| Keyboard | Yes |
| Brand Name | Joy Systems - Dell |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Micro PC |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | OptiPlex |
| Product Name | OptiPlex 7070 Desktop Computer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Keyboard Type | Physical Keyboard |
| Product Model | 7070 |
Show all 49 specsShow fewer
| Maximum Memory | 32 GB |
|---|---|
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | OptiPlex 7000 |
| Product Series | 7000 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | i5-8500T |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <li>OptiPlex 7070 Desktop Computer</li><li>Keyboard</li><li>Mouse</li> |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Product Condition | Refurbished |
| USB Type-C Detail | (1) USB Type-C |
| Memory Card Reader | No |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Weight (Approximate) | 2.60 lb |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of USB 3.1 Ports | 5 |
| Manufacturer Part Number | J1-7070MA05 |
| Limited Warranty Duration | 2 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
Related Products
More in SFF from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


