
7000-SFF I5-12500 REFURB 32G 512NVM W11P GR A
7000-SFF I5-12500 REFURB 32G 512NVM W11P GR A
Key Features
- Intel Core i5 3 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- With 32 GB of memory, run multiple demanding apps at once without lag, ideal for multitasking, content creation, and virtualization
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Windows 11 Pro OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- Small Form Factor form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- Supports high-speed data transfer and power delivery through USB Type-C for streamlined connectivity and efficient peripheral integration
- Gigabit Ethernet delivers high-bandwidth performance and user-friendly connectivity for network backbone integration
- Desktop Computer with business enhances responsive system behavior and efficient resource coordination
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
For high-performance computing solutions, choose the Optiplex 7000 small form factor Recertified Desktop PC. The Dell Optiplex 7000 Recertified PC offers optimized processing performance as it incorporates the power and efficiency of the Intel Core i5-12500 3.0GHz CPU and 32GB of fast DDR4 memory. This nimble unit is perfect to use as a workstation or a stand-alone machine if you wish.
You can also store a sufficient amount of data on its fast 512GB M.2 NVMe solid state drive and access it conveniently. Furthermore, this PC is dual monitor capable right out of the box enhancing your visualization experience. This desktop PC also comes with Gigabit Ethernet LAN for smooth web connectivity. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. Purchase the Dell Optiplex 7000 Recertified small form factor PC with Windows 11 Pro, and ease your heavy workload.
Tech Specs
| Depth | 11.5" |
|---|---|
| Width | 3.7" |
| Height | 11.4" |
| Chipset | Intel |
| Brand Name | Joy Systems - Dell |
| Drive Type | SSD |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | OptiPlex |
| Product Name | OptiPlex 7000 Desktop Computer |
Show all 54 specsShow fewer
| Product Type | Desktop Computer |
|---|---|
| Maximum Memory | 128 GB |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | OptiPlex 7000 |
| Product Series | 7000 |
| Processor Model | i5-12500 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Monitor Included | No |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>OptiPlex 7000 Desktop Computer</li><li>Keyboard</li><li>Mouse</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Condition | Refurbished |
| USB Type-C Detail | 1x USB Type-C |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Weight (Approximate) | 8.50 lb |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Manufacturer Part Number | J1-O7000SA03 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Limited Warranty Duration | 2 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Additional Warranty Information | 2-Year Depot (Mail-in) thru Joy Systems |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
Related Products
More in SFF from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


