6FT USB C TO DISPLAYPORT ADAPT CABLE USB 3.1 LOCKING 4K USB-C
6FT USB C TO DISPLAYPORT ADAPT CABLE USB 3.1 LOCKING 4K USB-C
Key Features
- Converts audio/video signals from sources supporting USB DisplayPort Alt Mode
- Delivers Ultra HD picture quality at resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) @ 60 Hz
- Reversible USB-C plug connects in either direction for immediate no-fuss use
- Locking DisplayPort connector prevents cable from coming loose accidentally
- Dual male plugs connect directly to devices-no other adapter or cable is needed
- 3-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
USB-C to DisplayPort Adapter Connects to Your Computer's USB-C or Thunderbolt 3 Port
This USB Type-C to DisplayPort adapter (M/M) connects a DP monitor, projector or television to the USB-C or Thunderbolt 3 port on your desktop computer, tablet, laptop, notebook, MacBook, Chromebook or smartphone. It's an ideal connector for multitasking, presenting video at trade shows and conferences, editing documents, playing online games and watching 4K movies on a larger screen. No other adapter or cable is needed to complete your 4K connection.
Supports USB-C DisplayPort Alternate Mode for Converting Audio/Video Signals
By connecting the USB-C cable to a source device that supports USB DisplayPort Alt Mode, you can output 4K video and digital audio to a DP monitor, television or projector without installing special software drivers.
Enjoy the Clarity of True 4K Video with Audio and 4:4:4 Color
This 4K DisplayPort cable supports Ultra HD video resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) at 60 Hz for crystal-clear picture and sound. It's compatible with HDCP 2.2 and DisplayPort 1.2 standards for carrying HDR (high dynamic range) signals. It also supports 4:4:4 chroma subsampling for top-level PC gaming or using your HDTV as a PC monitor, as well as 36-bit Deep Color (12 bits per channel). The cable is backward compatible with non-4K displays, so you can use a 1080p monitor if one is available.
Locking DP Connector Helps Prevent Accidental Disconnection and Expensive Downtime
Having a cable come loose accidentally can mean costly and time-consuming signal loss. The locking DisplayPort connector helps you avoid such danger, protecting your audio/video transmission by maintaining a secure link without failure. The locking cable is also invaluable when moving equipment in a rack or removing equipment from tight areas, ensuring the cord always stays connected.
Reversible USB-C Connector Attaches in Either Direction
Unlike traditional USB cables that connect in only one direction, the reversible USB-C male connector plugs into a USB-C or Thunderbolt 3 port in either direction for a fumble-free connection every time.
Ready to Use Right from the Package, So You Can Plug and Play Immediately
The plug-and-play USB Type-C to DisplayPort cable requires no software or external power. Just connect the USB-C plug to the USB-C or Thunderbolt 3 port on a source device that supports USB DisplayPort Alternate Mode, and connect the DP plug to your display. The six-foot USB 3.1 Gen 1 cable is backward compatible with previous USB and DisplayPort generations, so you can use it with legacy equipment.
Tech Specs
| Features | HDCP 2.2 |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | DisplayPort/Thunderbolt 3 |
| Cable Length | 6 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | U444-006-DP-BE USB-C to DisplayPort Adapter, M/M, Black, 6 ft. |
| Product Type | A/V Cable |
| Product Color | Black |
| Product Model | U444-006-DP-BE |
| Shipping Width | 7" |
| Contact Plating | Gold |
Show all 28 specsShow fewer
| Shipping Height | 9" |
|---|---|
| Device Supported | Desktop Computer |
| Connector Plating | Nickel |
| Country of Origin | Vietnam |
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Weight (Approximate) | 0.22 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | U444-006-DP-BE |
| Connector Type on First End | USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.92 oz |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in A/V from EATON TRIPP LITE SERIES PRO AV and similar brands

USB C TO HDMI OVER CAT6 W/POC EXTENDER KIT USB 3.1 1080P 150FT
6IN USB C TO HDMI VIDEO ADAPTER 4K 60HZ CONVERTER M/F TYPE C TO HD

6FT USB C TO DISPLAYPORT 4K ADAP CABLE USB TYPE C TO DP M/M
More from EATON TRIPP LITE SERIES PRO AV
Other products available from this brand

1FT VGA MONITOR SPLITTER CABLE HD15 Y SPLITTER M/2XF 1 VGA CABLE

3FT HDMI CABLE HIGH SPEED HD DIGITAL VIDEO/AUDIO 4KX2K M/M

3FT VGA COAX MONITOR CABLE HIGH RES/LOW PROFILE W/RGB COAX M/M

6FT VGA COAX MONITOR CABLE HIGH RES/LOW PROFILE W/RGB COAX M/M
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.