6FT PS2 CABLE KIT FOR B020 B022 SERIES KVM SWITCHES
6FT PS2 CABLE KIT FOR B020 B022 SERIES KVM SWITCHES
Key Features
- Connects a PS/2 Computer to Tripp Lite's NetDirector KVM Switches (B020- and B022-Series KVM Switches)
- Makes management and organization of cables much easier
- KVM Switch side of the cable kit consists of a HD15 Male cable
- Computer side of the cable kit consists of a HD15 Male cable, a PS/2 (MiniDIN6) Male Mouse cable and a PS/2 (MiniDIN6) Male Keyboard cable
- Molded, color-coded connectors
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
6' PS/2 (3-in-1) KVM cable kit is designed to connect a PS/2 computer or a console converter to Tripp Lite's NetDirector KVM switches (all B020 and B022 Series KVM Switches). This premium 3-in-1 cable provides superior performance and cable management. It consists of two PS/2 keyboard/mouse cables and a monitor cable bonded into a single unit. This low profile cable is incredibly flexible making cable management a breeze. All cables are manufactured from superior molded cable with integral strain relief and foil shielding for maximum EMI/RFI protection.
Tech Specs
| Conductor | Copper |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Length | 6 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | KVM Cable |
| Product Type | KVM Cable |
| Compatibility | <ul><li>Tripp Lite NetDirector B020-008, B020-016 and B022-016</li></ul> |
| Product Color | Black |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Height | 9" |
| Country of Origin | China |
Show all 20 specsShow fewer
| Additional Information | <ul><li>Molded ends with easy-grip textured overmold</li></ul> |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | P774-006 |
| Connector Type on First End | HD-15 - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVMCBL from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6FT USB CABLE KIT FOR KVM SWITCH B006-004-R
6FT DAISY CHAIN CABLE DB25M/F FOR 16PORT KVM SWITCH B022-016

10FT USB CABLE KIT FOR KVM SWITCH B006-004-R
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.