10FT USB CABLE KIT FOR KVM SWITCH B006-004-R
10FT USB CABLE KIT FOR KVM SWITCH B006-004-R
Key Features
- Required to connect a USB computer to the B006-VU4-R KVM switch
- KVM switch side of the cable kit consists of a USB Type B Male cable and a SVGA (HD15) Female monitor cable
- Computer side of the cable kit consists of a USB Type A Male cable and a SVGA (HD15) Male monitor cable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 10-ft. USB KVM cable kit connects a USB computer to a B006-004-R KVM switch. The KVM switch side of the cable kit consists of a USB Type B Male cable and a SVGA (HD15) Female monitor cable. The computer side of the cable kit consists of a USB Type A Male cable and a SVGA (HD15) Male monitor cable. All cables are manufactured from superior molded cable with integral strain relief and foil shielding for maximum EMI/RFI protection. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
Tech Specs
| Conductor | Copper |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 10 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | USB KVM Cable |
| Product Type | KVM Cable |
| Compatibility | <ul><li>Tripp Lite KVM Switch B006-004-R</li></ul> |
| Product Color | Black |
| Product Model | P758-010 |
| Shipping Width | 12" |
Show all 18 specsShow fewer
| Shipping Height | 10" |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>USB KVM Cable</li><li>10-ft. USB Cable Kit for the B006-004-R KVM Switch</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Part Number | P758-010 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 13.60 oz |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVMCBL from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6FT USB CABLE KIT FOR KVM SWITCH B006-004-R
6FT DAISY CHAIN CABLE DB25M/F FOR 16PORT KVM SWITCH B022-016
6FT PS2 CABLE KIT FOR B020 B022 SERIES KVM SWITCHES
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.