6FT HIGH SPEED FIREWIRE CABLE IEEE 1394B 9PIN / 4PIN M/M 800GBPS
6FT HIGH SPEED FIREWIRE CABLE IEEE 1394B 9PIN / 4PIN M/M 800GBPS
Key Features
- Connects Firewire 800 devices to legacy 1394a ports
- Meets FireWire 800 and 1394b Specifications
- Backward compatible to Original FireWire components
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's IEEE-1394b, or FireWire 800 cables, are the latest in FireWire technology, with data transfer speeds up to 800Mbps, twice the speed of original FireWire. The 9-pin to 4-pin FireWire 800 - FireWire cable (also known as a "bilingual" cable) will connect a 4-pin FireWire (1394a) device to a 9-pin FireWire 800 (1394b) port on a computer (FireWire 800 devices can achieve FireWire 800 speeds only when connected to a FireWire 800 port). These cables are 100% compatible with Apple FireWire, Sony iLink, and all other IEEE-1394b peripherals.
Tech Specs
| Features | Molded |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | FireWire |
| Cable Length | 6 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | FireWire Cable |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Compatibility | <p>Storage devices, Digital camcorders, Printers, Scanners, and other IEEE-1394b compatible devices</p> |
| Product Color | Black |
| Product Model | F019-006 |
Show all 24 specsShow fewer
| Shipping Width | 6.90" |
|---|---|
| Shipping Height | 8.50" |
| Package Contents | <ul><li>FireWire Cable</li><li>6ft IEEE-1394b FireWire 800 Gold Hi-Speed 9pin/4pin Cable</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Additional Information | <p>Hot Pluggable</p> |
| Manufacturer Part Number | F019-006 |
| Connector Type on First End | FireWire IEEE 1394b - Male |
| Connector Type on Second End | FireWire IEEE 1394a - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin FireWire IEEE 1394b - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 4-pin FireWire IEEE 1394a - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in FW from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
6FT HIGH SPEED FIREWIRE CABLE IEEE 1394B 9PIN / 6PIN M/M 800GBPS

16FT USB EXTENSION CABLE M/F USB 2.0 HIGH SPEED 28/24 AWG USB-A

5FT CAT6 PATCH CABLE M/M BLUE RIGHT ANGLED UP MOLDED GIGABIT RJ45
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.