16FT USB EXTENSION CABLE M/F USB 2.0 HIGH SPEED 28/24 AWG USB-A
16FT USB EXTENSION CABLE M/F USB 2.0 HIGH SPEED 28/24 AWG USB-A
Key Features
- Extend distances of USB 2.0 cables with this extension cable
- Supports faster data transfer rates (1.5 to 480 Mbps) for low speed and high speed devices, especially multimedia applications
- Premium double-shielded cables with tinned copper braid and aluminum mylar foil feature twisted 28/24 AWG data lines
- Gold plated connectors provide superior conductivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This 16-ft USB gold extension cable is manufactured using USB2.0 cable. It is designed specifically for use with USB 2.0 A/B device cables. This cable is backwards compatible and can also be used with the older USB 1.1 cables. Made with superior foil shielding for reliable error-free data communications. Features gold plated connectors and gold plated copper contacts for superior conductivity. The cable is manufactured with molded connectors and integral strain relief for extra durability and long life. The significantly faster data transfer rates of USB 2.0 (up to 480 Mbps) makes it perfect for multimedia applications.
Tech Specs
| Features | Molded |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 16 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 16-ft. USB 2.0 Gold Extension Cable (USB A M/F) |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Color | Black |
| Product Model | U024-016 |
Show all 26 specsShow fewer
| Shipping Width | 9" |
|---|---|
| Shipping Height | 7" |
| Connector Plating | Gold |
| Country of Origin | China |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | U024-016 |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type A - Female |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Female |
Datasheets & Resources
Related Products
More in FW from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
6FT HIGH SPEED FIREWIRE CABLE IEEE 1394B 9PIN / 6PIN M/M 800GBPS

5FT CAT6 PATCH CABLE M/M BLUE RIGHT ANGLED UP MOLDED GIGABIT RJ45
10FT HIGH SPEED FIREWIRE CABLE IEEE 1394B 9PIN / 6PIN M/M 800GBPS
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.