
6BTN BLACK ERGO OPTICAL WRLS MOUSE
6BTN BLACK ERGO OPTICAL WRLS MOUSE
Key Features
- 2.4 GHz Radio Frequency Wireless Technology - 2.4 GHz Radio Frequency Wireless Technology
- Adjustable DPI Switch - Quickly and easily adjust DPI resolution (800/ 1200/ 1600) for a faster response with the convenient DPI Switch located at the top of your mouse.
- Ergonomic Design - The iMouse M20 ergonomic design provides a comfortable grip and eliminates hand strain, while giving great cursor control.
- Battery-Saving - Use the battery-saving on/off power switch on mouse base to extend battery life and reduce the need to change batteries.
- Internet Navigational Buttons - Two Internet navigational buttons, back and forward, are conveniently located on the left side of mouse to provide you with Internet browser control with minimal hand movement.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Experience new levels of productivity with the Adesso iMouse M20B 2.4 GHz RF Wireless Ergo Mouse. This 2.4 GHz Radio Frequency wireless mouse offers you 30 feet of wireless freedom and eliminates the constraints wired mice often cause. Its optical sensor tracking method lets you work on any surface with better speed and accuracy. In addition, the mouse includes three distinct levels of DPI resolution (800/ 1200/ 1600) for precise targeting (800 DPI), quick response (1200 DPI) or fast maneuvers (1600 DPI). Easily switch between these DPI resolutions with the DPI Switch button located on the top of mouse. All these features, along with its ergonomic design, provide great control, response and comfort with minimal hand movement.
Tech Specs
| Depth | 4.5" |
|---|---|
| Width | 2.9" |
| Height | 1.5" |
| Brand Name | Adesso |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Power Source | Batteries |
| Product Line | iMouse |
| Product Name | iMouse M20B - Wireless Ergonomic Optical Mouse |
| Product Type | Mouse |
| Rechargeable | No |
| Ergonomic Fit | Right-handed |
Show all 35 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | M20B |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Battery Included | Yes |
| Device Supported | Computer |
| Package Contents | <ul> <li>iMouse M20B - Wireless Ergonomic Optical Mouse</li> <li>Mini USB Wireless Receiver</li> <li>2 x AAA Batteries</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Movement Detection | Optical |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Battery Size Supported | AAA |
| Total Number of Buttons | 6 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | IMOUSE M20B |
| Movement Resolution (dpi) | 1500 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Operating System Compatibility | Windows 7 |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 30 ft |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MICE from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


