6851 PHONE FOR MPP SYST
6851 PHONE FOR MPP SYST
Key Features
- Enjoy the internet to its max and get cost-effective voice communication to areas like lobbies, guest rooms, and conference halls
- Enjoy crystal-clear voice calls traveled over the internet with the efficient VoIP technology
- Electrical power and data are transmitted using a single cable to devices such as Access Points, IP cameras or IP phones
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Cisco®IP Phone 6800 Series with Multiplatform Phone (MPP) Firmware is a cost-effective, high-fidelity voice communications portfolio designed to improve your organization's person-to-person communications while reducing your operating costs on Cisco Webex Calling, Webex Calling Carrier, Cisco Broadworks and approved Unified-Communications-as-a-Service (UCaas) platforms.
Tech Specs
| Depth | 1.3" |
|---|---|
| Width | 10.4" |
| Height | 8.2" |
| Caller ID | Yes |
| Brand Name | Cisco |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Screen Size | 3.5" |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Power Source | AC Adapter |
| Product Name | 6851 IP Phone |
Show all 30 specsShow fewer
| Product Type | IP Phone |
|---|---|
| Speakerphone | Yes |
| Product Color | Charcoal |
| Product Model | 6851 |
| Product Series | 6800 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Country of Origin | China |
| IP Phone Technology | VoIP |
| Weight (Approximate) | 1.36 lb |
| Multiple Conferencing | 3 |
| Communication Protocols | DHCP |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | CP-6851-3PCC-K9= |
| Total Number of Phone Lines | 4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Base Unit Connectivity Technology | Corded |
Datasheets & Resources
Related Products
More in IP-PH from CISCO - HW UNIFIED COMM and similar brands
IP PHONE PWR ADAPT FOR 7800 PHONE SERIES NA
8821 BELT CLIP SETS R

IP PHONE POWER TRANSFORMER F/ 89/9900 SERIE JAWAD CAN STOCK 3/21
More from CISCO - HW UNIFIED COMM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


