64GB SDXC CANVAS SELECT PLUS GEN3 100MB/S C10 UHS-I U1 V10
64GB SDXC CANVAS SELECT PLUS GEN3 100MB/S C10 UHS-I U1 V10
Key Features
- The SDXC card provides data transfer speeds between 104 MB/s and 300 MB/s
- Now you will never omit a memory with the 64 GB card that holds dozens of precious photographs and a massive number of media files
- The Class 10/UHS-I (U1) delivers high-speed performance for data transfer to and from PC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Kingston's Canvas Select Plus SD card delivers reliable performance with speeds up to 150MB/s1 , ideal for cameras and full HD video recording. With Class 10 UHS-I speeds, it ensures smooth and consistent performance. Durable and versatile, it's perfect for everyday storage needs.
- UHS-I speeds up to 150MB/s
- Capture images and videos in Full HD (1080p)
- Capacities up to 1TB
- Durable
- Lifetime Warranty
Tech Specs
| Width | 0.9" |
|---|---|
| Length | 1.3" |
| Thickness | 82.7 mil |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Line | Canvas Select Plus |
| Product Name | Canvas Select Plus 64GB SDXC Card |
| Product Type | SDXC |
| Product Family | Canvas Select Plus |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Video Speed Class | V10 |
| Maximum Read Speed | 100 MB/s |
Show all 15 specsShow fewer
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U1) |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SDS3/64GB |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in FL-CRD from KINGSTON MOBILE and similar brands
More from KINGSTON MOBILE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



