
128GB SDXC CANVAS GO PLUS GEN4 200MB/S C10 UHS-I U3 V30
128GB SDXC CANVAS GO PLUS GEN4 200MB/S C10 UHS-I U3 V30
Key Features
- Superior speeds : Transfer Full HD & 4K UHD content faster with speeds up to 200MB/s
- Ideal for shooting 4K UHD video and burst mode photography on your mirrorless camera : High-speeds and improved performance will help accelerate your workflow.
- Larger capacities : Capacities up to 1TB2 to store 4K photos and videos.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Kingston's Canvas Go! Plus SD is designed for adventurers constantly chasing the perfect shot. With superior transfer speeds of up to 200MB/s , the Canvas Go! Plus SD card accelerates your workflow and efficiency so that you'll have more time to take your creativity to new heights on your next journey. Featuring U3 and V30 speed ratings, the Canvas Go! Plus allows you to capture stunning 4K Ultra-HD videos without worrying about slow speeds or dropped frames. It also excels in burst-mode photography, offering smooth, consistent shots. Take your vision on the road with the Canvas Go! Plus SD-where adventure meets creativity.
- Superior transfer speeds up to 200MB/s
- Ideal for shooting 4K UHD video and burst mode photography on your DSLR
- U3 & V30 speed rating
- Durable
Tech Specs
| Width | 0.9" |
|---|---|
| Length | 1.3" |
| Thickness | 82.7 mil |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Line | Canvas Go! Plus |
| Product Name | Canvas Go! Plus 128GB SDXC Card |
| Product Type | SDXC |
| Product Family | Canvas Go! Plus |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Video Speed Class | V30 |
| Maximum Read Speed | 200 MB/s |
Show all 16 specsShow fewer
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U3) |
|---|---|
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | SDG4/128GB |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in FL-CRD from KINGSTON MOBILE and similar brands
More from KINGSTON MOBILE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


