
256GB MICSDXC CANVAS SELECT PLUS GEN3 150R A1 SINGLE PACK W/O
256GB MICSDXC CANVAS SELECT PLUS GEN3 150R A1 SINGLE PACK W/O
Key Features
- The microSDXC memory card is engineered to be waterproof, temperature proof, X-ray proof, and shock proof
- With the 256 GB memory card, you'll be able to record full HD videos seamlessly and find the foremost out of your mobile apps, photos and a lot more
- The Class 10/UHS-I (U1) delivers high-speed performance for data transfer to and from PC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Kingston's Canvas Select Plus microSD card offers reliable performance, compatible with Android devices and cameras, with speeds of up to 150MB/s1 . With A1 app performance, it ensures smooth multitasking and fast load times. Durable and versatile, it's perfect for everyday storage needs.
- Class 10 UHS-I speeds of up to 150MB/s
- Optimised for use with Android devices
- Capacities of up to 1TB
- Durable
- Lifetime warranty
Tech Specs
| Width | 0.4" |
|---|---|
| Length | 0.6" |
| Thickness | 39.4 mil |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Line | Canvas Select Plus |
| Product Name | Canvas Select Plus 256GB microSDXC Card |
| Product Type | microSDXC |
| Product Family | Canvas Select Plus |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Video Speed Class | V10 |
| Maximum Read Speed | 150 MB/s |
Show all 16 specsShow fewer
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U1) |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SDCS3/256GBSP |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Application Performance Class | A1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in FL-CRD from KINGSTON MOBILE and similar brands
More from KINGSTON MOBILE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


