TRANSCEND
250GB EXTERNAL SSD ESD260C USB 3.1 GEN 2 TYPE C
$166.29
4TB STOREJET3.5 T3 USB 3.0 PORTABLE HDD
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
The StoreJet 35T3 not only supports the next-generation USB 3.0 standard that boosts data transfer rates, but also offers enormous storage space for a seemingly endless amount of large files. You now have a much faster and easier way to store your digital content!
| Depth | 1.8" |
|---|---|
| Width | 6" |
| Buffer | 32 MB |
| Height | 6.8" |
| Brand Name | Transcend |
| Drive Type | External |
| Form Factor | 3.5" |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Product Line | StoreJet |
| Product Name | StoreJet 35T3 (USB 3.0) |
| Product Type | Hard Drive |
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | 35T3 |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Product Family | StoreJet |
| Drive Interface | SATA |
| Storage Capacity | 4 TB |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Weight (Approximate) | 2.29 lb |
| Manufacturer Part Number | TS4TSJ35T3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.transcend-info.com |
More in USBHD from TRANSCEND and similar brands
Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.