
4PT ORBI PRO AX5400 MESH ROUTER
4PT ORBI PRO AX5400 MESH ROUTER
Key Features
- Experience high-performance and reliable wireless connectivity to the Internet and other offices
- Ensure speedy data transfer with the optimal IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax wireless LAN standard
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast wired network speeds
- Uses ISM Band to connect your computers, wireless printers, game consoles, and other Wi-Fi devices for a smooth network experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Orbi Pro WiFi 6 AX5400 is a business router WiFi mesh system built with the latest of WiFi 6 technology and equipped with all the business features in the Orbi Pro category. It is a high performance and business feature rich system ideal for small and business customers.
Features | Performance Leadership in Mesh WiFi 6
Ultra-fast connections for all your business, streaming, file transfer & connectivity needs.
Unprecedented Capacity
Provides higher speeds & supports more WiFi device connections for today & tomorrow.
Business Class Router
Supports network segmentation, SSID-VLAN tie-in for enterprise level security.
Ease-of-use
Intuitive installation through local admin UI and secured cloud monitoring with Insight app.
Site-to-site and Site-to-Multisite VPN
256-bit encryption strength in VPN connections between multiple Orbi Pro systems.
Tech Specs
| Depth | 3" |
|---|---|
| Width | 6.7" |
| Height | 8.8" |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| Brand Name | Netgear |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
| Network Band | Tri Band |
| Product Line | Orbi Pro |
| Product Name | Orbi Pro SXR50 Wireless Router |
| Product Type | Wireless Router |
| Product Model | SXR50 |
Show all 34 specsShow fewer
| VPN Supported | Yes |
|---|---|
| Product Family | Orbi Pro |
| Package Contents | <ul><li> Orbi Pro SXR50 Wireless Router</li><li> 1 x 2m Ethernet Cable</li><li> Installation Guide</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Wi-Fi Mesh System | Yes |
| MU-MIMO Technology | Yes |
| Encryption Standard | WPA |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Limited Warranty URL | https://www.downloads.netgear.com/files/GDC/SXK50/SXK50_DS.pdf |
| Weight (Approximate) | 1.60 lb |
| Wireless Performance | AX5400 |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Manufacturer Part Number | SXR50-2DTNAS |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.com |
| Total Number of Network Ports | 4 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
| Broadband Transmission Technology | Ethernet |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Total Wireless Transmission Speed | 675 MB/s |
Datasheets & Resources
Related Products
More in B-ROUT from NETGEAR PROAV and similar brands


5PT NIGHTHAWK WIFI 7 BE9300 ROUT
NIGHTHAWK M7 5G MOBILE HOTSPOT
ORBI7 TB WIFI7 2PK BNDL
More from NETGEAR PROAV
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



