
8PORT GIGABIT ETHERNET UNMANAGED SWITCH
8PORT GIGABIT ETHERNET UNMANAGED SWITCH
Key Features
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Lets you conveniently connect different networks to enable improved flexibility to your infrastructure
- Expand your network capacity with the help of 8 networking ports and transfer your data quickly and easily
- Layer 2 switch provides a complete lineup of features including IGMP snooping, port mirroring, and spanning tree
- The desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet
- The unmanaged switch provides a quick, easy and cost-saving way to add wired networking to your home, office or small business; no intervention needed
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
NETGEAR 300 Series Gigabit Ethernet Unmanaged Switches provide easy, reliable, and affordable network connectivity for home and small offices. With these unmanaged plug-and-play switches, you can expand your network connections to multiple devices instantly.
The GS305P/GS305PP and GS308P with Power-over-Ethernet (PoE) provides power and data from a single Ethernet (CAT-5) cable to devices such as IP cameras, VoIP/Internet-based phones, wireless access points, etc.
Just step up to GS316, GS324 or GS348 directly to avoid congestion due to stacking up lower port count switches and be ready for future expansion.
Highlights
- Auto-MDI/MDIX eliminates the need for crossover cables
- LED indicators for ease of use
- Energy-efficient technology for power savings
- Fanless design for silent operation
- Auto-negotiation for automatic connection at the highest common speed between switch and an end device
- Non-blocking switching architecture for maximum throughput at wire speed
- 802.1p QoS for traffic/frame prioritization
- Plug-and-play; no setup required
- Durable and rugged metal case
- Desktop or wall-mountable (5, 8, 16-port models); GS324 is desktop, wall-mountable, and rack-mountable (rack-mount kit included); GS348 is rack- mountable (rack-mount kit included)
- Ideal for small office and home networks
- Standards-based technology ensures interoperability with any standards- based devices in the existing network
- Power up to 4 PoE-capable devices (GS305P/GS305PP and GS308P only)
- 802.3af Power Over Ethernet (PoE) for IP cameras, VoIP/Internet-based phones, wireless access points (GS308P only)
Tech Specs
| MTBF | 3711898 Hour |
|---|---|
| Depth | 4" |
| Width | 6.2" |
| Height | 1.1" |
| Features | Energy Efficient |
| Brand Name | Netgear |
| Manageable | No |
| Form Factor | Desktop |
| Uplink Port | Yes |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
| Power Source | DC |
| Product Line | Business |
Show all 34 specsShow fewer
| Product Name | Business GS308 Ethernet Switch |
|---|---|
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Model | GS308 |
| Product Family | Business 300 |
| Product Series | 300 |
| Layer Supported | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Business GS308 Ethernet Switch</li><li>Power Cord</li><li>Rubber Footpads</li><li>Installation Guide</li></ul> |
| Product Material | Metal |
| Application/Usage | Wireless Access Point |
| Power Consumption | 3.04 W |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Networking Standards | IEEE 802.1p |
| Weight (Approximate) | 13.76 oz |
| Manufacturer Part Number | GS308-300PAS |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE Mark</li><li>FCC Part 15</li><li>Class B</li><li>IC Class B</li><li>RCM</li><li>CCC</li><li>VCCI</li><li>KC</li><li>CB</li><li>CE LVD</li></ul> |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Gigabit Ethernet Network |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.com |
| Total Number of Network Ports | 8 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STK-SW from NETGEAR PROAV and similar brands


5PT GE UNMANAGED SWCH W/POE+ POE+

5PORT GB POE+ SMART PLUS
16PT GE UNMANAGED SWITCH SOHO
More from NETGEAR PROAV
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


