4PT NIGHTHAWK WIFI 7 BE3600 ROU ROUT
4PT NIGHTHAWK WIFI 7 BE3600 ROU ROUT
Key Features
- WiFi 7 from the Leader in WiFi Innovation- Nighthawk WiFi 7 is built on 25+ years of pioneering innovation and precision engineered to NETGEAR's exacting quality standards, so you can enjoy all the benefits WiFi 7 has to offer.
- Multi-Gig WiFi -Fast WiFi 7 speeds up to 3.6 Gbps for gaming, smooth streaming, video conferencing, and entertainment.
- More Capacity for Data-intense Activities- Connect up to 50 devices, like your security cameras, smart home devices, and speakers, while enjoying stunning video streaming, online gaming and video conferencing.
- Multi-Gig Speeds with 2.5GbE Internet Port- Use the 2.5 Gig internet port for cable and fiber plans up to 2.5 Gbps. Compatible with any internet service provider.
- 4X 1 Gig Ports -Plug in wired devices to improve performance via the four 1 Gbps Ethernet LAN ports.
- Expansive Coverage-Ultra-powerful antenna array provides coverage up to 2,000 sq. ft.
- Nighthawk® App-Easily set up your router, manage your network from anywhere, pause the Internet on your connected devices, run a quick Internet speed test, track your Internet data usage, set up separate guest networks, and more.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
WiFi 7 from the Leader in WiFi Innovation
Leverage the power of WiFi 7 for speeds up to 3.6 Gbps at 1.2X faster than WiFi 6. The Nighthawk® RS100 WiFi 7 Dual-band Router provides up to 2,000 sq. ft. WiFi coverage and capacity for up to 50 devices. Experience stunning streaming, video conferencing and reliably connect smart home devices. NETGEAR Armor protects your family's WiFi by creating an automatic shield for all connected devices.
Tech Specs
| Depth | 2.6" |
|---|---|
| Width | 4.8" |
| Height | 7.2" |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| Brand Name | Netgear |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
| Network Band | Dual Band |
| Product Line | Nighthawk |
| Product Name | Nighthawk WiFi 7 Dual-Band Router |
| Product Type | Wireless Router |
| Firewall Type | SPI |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Model | RS100 |
|---|---|
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Product Family | Nighthawk |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Standard Memory | 1 GB |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Nighthawk WiFi 7 Dual-Band Router</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x 2m Ethernet Cable</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x 12V/1.5A Power Adapter</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Quick Start Guide</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Encryption Standard | WPA3/AES (128-bit) |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Wireless Performance | BE3600 |
| Flash Memory Capacity | 512 MB |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Manufacturer Part Number | RS100-100NAS |
| Total Number of Antennas | 2 |
| Number of Internal Antennas | 2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.com |
| Total Number of Network Ports | 5 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Broadband Transmission Technology | Ethernet |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Total Wireless Transmission Speed | 460.80 MB/s |
Datasheets & Resources
Related Products
More in B-ROUT from NETGEAR PROAV and similar brands

5PT NIGHTHAWK WIFI 7 BE9300 ROUT
NIGHTHAWK M7 5G MOBILE HOTSPOT
ORBI7 TB WIFI7 2PK BNDL
More from NETGEAR PROAV
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



