
4MP CMOS UHD-IR BULLET CAM IP67 12V POE FIXED LENS 50 MTR RANGE
4MP CMOS UHD-IR BULLET CAM IP67 12V POE FIXED LENS 50 MTR RANGE
Key Features
- High quality image with 4MP, 1/3" CMOS sensor
- 4MP (2688*1520)@ 30/25fps; 4MP (2560*1440)@30/25fps; 3MP (2304*1296)@ 30/25fps; 2MP (1920*1080)@ 30/25fps
- Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG video compression
- 120dB true WDR technology captures clear images in low-light and high-contrast environments
- Supports 9:16 Corridor Mode
- ONVIF compliant
- Smart IR, up to 50m (164ft) IR distance
- Supports 256GB Micro SD card
- IP67 protection
- Supports PoE power supply
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
IP67 Waterproof
IP67 waterproofing standards provide the camera with superior protection from inclement weather conditions.
Intrusion Detection
Sends an alert to monitor and determine if an intrusive activity warrants a response.
Crossline Detection
Programmable line on a camera to signal the NVR to begin recording.
True WDR
Wide Dynamic Range (WDR) technology allows the camera to capture crisp and clear images in most lighting environments.
Edge Storage
Built-in Micro SD slot allows for edge storage. Supports up to 128GB/256Gb Micro SD card.
Microphone
The integrated microphone provides real-time audio surveillance.
Key Features:
- High quality image with 4MP, 1/3" CMOS sensor
- 4MP (2688*1520)@ 30/25fps; 4MP (2560*1440)@30/25fps; 3MP (2304*1296)@ 30/25fps; 2MP (1920*1080)@ 30/25fps
- Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG video compression
- 120dB true WDR technology captures clear images in low-light and high-contrast environments
- Supports 9:16 Corridor Mode
- ONVIF compliant
- Smart IR, up to 50m (164ft) IR distance
- Supports 256GB Micro SD card
- IP67 protection
- Supports PoE power supply
The Gyration CYBERVIEW 400B 4MP Security Camera is a bullet-type camera designed for indoor or outdoor applications. The camera comes equipped with a fixed lens with focal-length options to capture various viewing angles. Its 4MP CMOS sensor and Wide Dynamic Range (WDR) technology allow the camera to capture crisp and clear images in most lighting environments. The integrated microphone provides real-time audio surveillance; while a built-in Micro SD slot allows for edge storage. IP67 waterproofing standards provide the camera with superior protection from inclement weather conditions.
Tech Specs
| Width | 0.3" |
|---|---|
| Height | 2.8" |
| Length | 7.5" |
| Features | SD Card Local Storage |
| Lens Type | Fixed |
| Brand Name | Gyration |
| Durability | Water Proof |
| Form Factor | Bullet |
| HD Recording | Yes |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Night Vision | Yes |
| Product Name | 4 MP Outdoor IR Fixed Bullet Camera |
Show all 46 specsShow fewer
| Product Type | Network Camera |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Field of View | Angle of View (H) 101.1°, Angle of View (V) 55.3°, Angle of View (O) 111.1° |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Lens Included | Yes |
| Product Model | Cyberview 400B |
| Video Formats | Ultra 265 |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Color Supported | Color |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Country of Origin | China |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Night Vision Type | Infrared |
| Recording Formats | HD |
| Remote Management | Yes |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Operating Humidity | 95% |
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
| Weight (Approximate) | 15.87 oz |
| Longest Shutter Speed | 1 Second |
| Night Vision Distance | 164.04 ft |
| Shortest Shutter Speed | 1/100000 Second |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CYBERVIEW 400B |
| Maximum Video Resolution | 2688 x 1520 |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NV-CAM from ADESSO INNOVATION- GYRATION and similar brands


2MP SMARTWIFI WRLS CAM SPKR/MIC CLOUD AI WIFI BUILT-IN BATTEREY

2MP CMOS UHD-IR TURRET CAM IP67 12V POE FIXED LENS 30 MTR RANGE

2MP CMOS UHD-IR BULLET CAM IP67 12V POE FIXED LENS 30 MTR RANGE
More from ADESSO INNOVATION- GYRATION
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

