
2MP SMARTWIFI WRLS CAM SPKR/MIC CLOUD AI WIFI BUILT-IN BATTEREY
2MP SMARTWIFI WRLS CAM SPKR/MIC CLOUD AI WIFI BUILT-IN BATTEREY
Key Features
- High-quality image with 2MP,1/2.9'' CMOS sensor
- 1920*1080@ 15fps in the mainstream, 16:9 aspect ratio
- 3X Digital Zoom allows for closer viewing of subjects
- Support humanoid detection, vehicle detection, pet capture and package detection (need to open value-added services)
- Lighting for infrared night vision (with a night vision distance of 7m); 24h around-the-clock monitoring; IR-CUT switching; free of color cast in the daytime; clearer night vision
- Built-in Mic & Speaker, support two-way audio
- Wi-Fi connection and easy installation
- Supports micro SD card (max 128 GB) storage
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Gyration Cyberview 2010 is a 2MP
Smart AI Wi-Fi wireless camera supports cloud stream and storage.
Starlight technology ensures ultra-high image quality in low
Motion Detection Sends an alert to monitor and determine if an intrusive activity warrants a response.
Supports Android /iOS system mobile devices for remote real-time monitoring.
Supports micro SD card (max 128 GB) storage
Supports Google Home & Amazon Alexa.
Tech Specs
| Width | 2.3" |
|---|---|
| Height | 3.5" |
| Diameter | 2.6" |
| Features | Built-in Microphone |
| Lens Type | Fixed |
| Brand Name | Gyration |
| Durability | Dust Proof |
| Color Family | White |
| HD Recording | Yes |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Night Vision | Yes |
| Product Line | Cyberview |
Show all 48 specsShow fewer
| Product Name | 2MP Smart WiFi Wireless Camera |
|---|---|
| Product Type | Network Camera |
| Storage Type | Memory Card |
| Field of View | H(horizontal)95degree; V(vertical)55degree; D(verse)110 degree |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Lens Included | Yes |
| Product Color | White |
| Product Model | Cyberview 2010 |
| Video Formats | H.264 |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Product Family | Cyberview |
| Color Supported | Color |
| Lens Mount Type | M12-mount |
| Maximum Aperture | f/2.0 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Night Vision Type | Infrared/Color |
| Power Source Type | DC |
| Recording Formats | Full HD |
| Remote Management | Yes |
| Maximum Frame Rate | 15 fps |
| Operating Humidity | 80% |
| Maximum Focal Length | 3.30 mm |
| Weight (Approximate) | 7.48 oz |
| Night Vision Distance | 22.97 ft |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CYBERVIEW 2010 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Ingress Protection Rating | IP65 |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NV-CAM from ADESSO INNOVATION- GYRATION and similar brands


2MP CMOS UHD-IR BULLET CAM IP67 12V POE FIXED LENS 30 MTR RANGE

2MP CMOS UHD-IR TURRET CAM IP67 12V POE FIXED LENS 30 MTR RANGE

2MP CMOS UHD-IR DOME CAM IP67 12V POE FIXED LENS 30 MTR RANGE
More from ADESSO INNOVATION- GYRATION
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

