
2MP SMART WIFI CAM PAN/TILT H.264 CLOUD AI CALL BUTTON
2MP SMART WIFI CAM PAN/TILT H.264 CLOUD AI CALL BUTTON
Key Features
- High-quality image with 2MP,1/2.3'' CMOS sensor
- 1920*1080@ 15fps in the mainstream, 16:9 aspect ratio
- H.264, MJPEG
- 3X Digital Zoom allows for closer viewing of subjects
- Support one-key remote call, and can be extended to multiple call modes
- Lighting for infrared night vision (with a night vision distance of 7m); 24h around-the-clock monitoring; IR-CUT switching; free of color cast in the daytime; clearer night vision
- Built-in Mic & Speaker, support two-way audio
- Wi-Fi connection and easy installation
- Supports micro SD card (max 128 GB) storage
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Gyration Cyberview 2000 is a 2MP
WiFi Smart AI Pan Tilt with 3X Digital Zoom camera supports 24 Hrs. cloud stream and storage.
Supports human detection, activity zone, intelligent push, and pet snapshot for Instant and accurate alerts to mobile devices.
Call Button. When someone clicks on the call button so you'll never miss a video conference. See and talk with your family members or guest of the family from your smartphone anywhere, any time.
Supports Android /iOS system mobile devices for remote real-time monitoring. CyberView Plus app, you can protect, capture, save and share devices. Supports micro SD card (max 128 GB) storage.
Supports Google Home & Amazon Alexa.
Tech Specs
| Width | 3.3" |
|---|---|
| Height | 4.4" |
| Diameter | 3.3" |
| Features | Alarm Detection |
| Lens Type | Fixed |
| Brand Name | Gyration |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Color Family | White |
| HD Recording | Yes |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Night Vision | Yes |
| Product Line | Cyberview |
Show all 47 specsShow fewer
| Product Name | 2MP Smart WiFi Pan/Tilt Camera |
|---|---|
| Product Type | Network Camera |
| Storage Type | Memory Card |
| Field of View | H (horizontal) 63 degrees; V (vertical) 50 degrees; D (diagonal) 89 degrees |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Lens Included | Yes |
| Product Color | White |
| Product Model | Cyberview 2000 |
| Video Formats | MJPEG |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Product Family | Cyberview |
| Color Supported | Color |
| Lens Mount Type | M12-mount |
| Maximum Aperture | f/2.0 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Night Vision Type | Infrared |
| Power Source Type | DC |
| Recording Formats | Full HD |
| Remote Management | Yes |
| Maximum Frame Rate | 15 fps |
| Operating Humidity | 80% |
| Maximum Focal Length | 4 mm |
| Weight (Approximate) | 6.56 oz |
| Night Vision Distance | 22.97 ft |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CYBERVIEW 2000 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Virtual Assistant Supported | Google Home |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NV-CAM from ADESSO INNOVATION- GYRATION and similar brands


2MP CMOS UHD-IR BULLET CAM IP67 12V POE FIXED LENS 30 MTR RANGE

2MP CMOS UHD-IR TURRET CAM IP67 12V POE FIXED LENS 30 MTR RANGE

2MP CMOS UHD-IR DOME CAM IP67 12V POE FIXED LENS 30 MTR RANGE
More from ADESSO INNOVATION- GYRATION
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

