
4K ULTRA HD BODY CAM GPS IP67 W-APP GPS IP67
4K ULTRA HD BODY CAM GPS IP67 W-APP GPS IP67
Key Features
- Superior image quality, reliability, affordability, flexibility and user convenience. These are a few benefits of having a digital camcorder.
- Features 2" LCD screen that can be used as a viewfinder as well as for instant playback
- Capture high-quality movies and experience the brilliant, true-to-life quality of 4K
- Connect your camcorder to your PC and conveniently transfer the photos and videos for editing and sharing on the social media
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The GekoGear Aegis 400 Body Cam is the best wearable security tech to take with you anywhere, recording in up to 4K Ultra HD quality for crystal clear video. Utilizing a 130° wide-angle lens and 128GB of built-in memory, It can record for up to 10 hours of continuous recording. Afterward, easily review your recorded footage on the 2" LCD screen or transfer your videos to a PC/Mac with the supplied USB-C cable. Equipped with infrared night vision and an LED flashlight, record up to 10 feet in front of you in total darkness.
With unmatched durability and IP67 waterproofing, it can withstand even the harshest weather conditions. Perfect to use professionally for security, police officers, and other Military/LEO personnel.
Tech Specs
| GPS | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| Depth | 1" |
| Width | 2.2" |
| Height | 3" |
| Features | Dust Resistant |
| Wearable | Yes |
| Brand Name | GekoGear |
| Screen Size | 2" |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Name | Aegis 400 4K UHD Body Cam |
Show all 33 specsShow fewer
| Product Type | Digital Camcorder |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Model | AEGIS 400 |
| Video Formats | H.265 |
| Battery Included | Yes |
| Built-in Devices | Microphone |
| Mount/Wear Style | Body-worn |
| Package Contents | <li>Aegis 400 4K UHD Body Cam</li> <li>3.8V 2500mA Battery</li> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Recording Formats | 4K |
| Display Screen Type | LCD |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Manufacturer Part Number | AEGIS 400 |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hour |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Effective Image Resolution | 32 Megapixel |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NV-CAM from ADESSO INNOVATION - MY GEKO GEAR and similar brands


1080P FULL HD BODY CAM W-IP65

1K/1K DUAL FRONT IN CABIN VIEW DASH CAM

7INPORTABLE INFOTAINMENT CARPLAY/ANDROID AUTO DUAL CAMERA
More from ADESSO INNOVATION - MY GEKO GEAR
Other products available from this brand

SMART HARDWIRE KIT FOR 24/7 SURVEILLANCE

SMART HARDWIRE KIT PRO W-MINI MICRO USB USB-C

PORTABLE TIRE PUMP/POWER BANK 2000 MAH MULTI FUNCTION POWER BANK

WRLS ADAPATOR FOR APPLE CARPLAY
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.