
1080P FULL HD BODY CAM W-IP65
1080P FULL HD BODY CAM W-IP65
Key Features
- 1080P @30fps HD Footage
- 110° Wide Angle Lens
- Infrared Night Vision
- Long Battery Life - 10Hours
- IP65 Water Resistant & Durable
- Password Protected System
- Multi-Functional Uses
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The GekoGear Aegis 110 Body Cam is the best wearable security tech to take with you anywhere, recording in up to 1080P Full HD quality for crystal clear video. Utilizing a 110° wide-angle lens and 64GB of built-in memory, It can record for up to 10 hours of continuous recording. Afterward, easily review your recorded footage on the 2" LCD screen or transfer your videos to a PC/Mac with the supplied USB cable. Equipped with infrared night vision and an LED flashlight, record up to 10 feet in front of you in total darkness. With unmatched durability and IP65 water resistance, it can withstand even the harshest weather conditions. Perfect to use professionally for security, police officers, and other Military/LEO personnel.
FULL HD 1080P
The Aegis 110 Body Cam records at 1080P Full HD with a 110° wide-angle lens to capture all the important details in the field and provide key evidence when you need it the most.
Infrared Night Vision
Equips with high-intensity infrared LED lights to help you capture clear reliable footage up to 10 feet in pitch darkness.
Loop Recording
The loop recording feature on our state-of-the-art body cam-is an innovation designed to ensure that you never miss a crucial moment. With loop recording, our body cam continuously captures footage, overwriting the oldest files when storage reaches its limit.
Tech Specs
| Depth | 1.1" |
|---|---|
| Width | 2.2" |
| Height | 3.2" |
| Features | Water Resistant |
| Wearable | Yes |
| Brand Name | GekoGear |
| Screen Size | 2" |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Line | Aegis |
| Product Name | Aegis 110 1080P HD Body Cam |
| Product Type | Digital Camcorder |
| Product Model | 110 |
Show all 25 specsShow fewer
| Video Formats | MOV |
|---|---|
| Product Family | Aegis |
| Mount/Wear Style | Body-worn |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Display Screen Type | LCD |
| Hard Drive Capacity | 64 GB |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| Manufacturer Part Number | AEGIS 110 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Ingress Protection Rating | IP65 |
| Effective Image Resolution | 58 Megapixel |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NV-CAM from ADESSO INNOVATION - MY GEKO GEAR and similar brands


1K/1K DUAL FRONT IN CABIN VIEW DASH CAM

7INPORTABLE INFOTAINMENT CARPLAY/ANDROID AUTO DUAL CAMERA
4K/1K DUAL FRONT REAR VIEW DASH CAM WITH APP GPS LOGGING
More from ADESSO INNOVATION - MY GEKO GEAR
Other products available from this brand

SMART HARDWIRE KIT FOR 24/7 SURVEILLANCE

SMART HARDWIRE KIT PRO W-MINI MICRO USB USB-C

PORTABLE TIRE PUMP/POWER BANK 2000 MAH MULTI FUNCTION POWER BANK

WRLS ADAPATOR FOR APPLE CARPLAY
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.