
PORTABLE TIRE PUMP/POWER BANK 2000 MAH MULTI FUNCTION POWER BANK
PORTABLE TIRE PUMP/POWER BANK 2000 MAH MULTI FUNCTION POWER BANK
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The GekoGear AirFlux 100 is a compact and portable tire pump equipped with a 2000mAh rechargeable battery. Ideal for on-the-go use, this device provides reliable and efficient inflation for car tires, bicycle tires, sports equipment, and more. Its user-friendly design features an easy-to-read digital display, preset pressure settings, and an automatic shut-off function to prevent overinflation. Lightweight and convenient, the GekoGear AirFlux 100 ensures you're always prepared for any inflation needs, wherever you are.
Tech Specs
| Depth | 1.8" |
|---|---|
| Width | 2.5" |
| Height | 6.3" |
| Features | Integrated Power Supply |
| Brand Name | GekoGear |
| Form Factor | Portable |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Power Source | Battery |
| Product Line | AirFlux |
| Product Name | AirFlux 100 - Portable Tire Pump |
| Product Type | Air Pump |
| Product Family | AirFlux |
Show all 20 specsShow fewer
| Corded/Cordless | Cordless |
|---|---|
| Application/Usage | Ball |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Air Pressure | 10.3 bar |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
| Additional Information | <li>Digital Display: Single reading display with Pre-set pressure followed by Real-time pressure. <li>Auto Stop Function: Automatically stops at the pre-set target <li>LED Emergency Lighting: Integrated LED light <li>Power Bank: Functions as a power bank for charging devices on the go <li>5 Smart Modes: Preset modes for bike, motorbike, car, ball, and manual use <li>Measurement Unit Switch: Switchable units between PSI, KPA, BAR, and Kg/cm² <li>Maximum Air Pressure: 150 PSI <li>Air Flow Rate: 20-22 L/min <li>Built-in Lithium-ion Battery: Dual 2000mAh batteries <li>Charging Time: 3-4 Hours |
| Manufacturer Part Number | AirFlux 100 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
Related Products
More in TOOLS from ADESSO INNOVATION - MY GEKO GEAR and similar brands
More from ADESSO INNOVATION - MY GEKO GEAR
Other products available from this brand

SMART HARDWIRE KIT FOR 24/7 SURVEILLANCE

SMART HARDWIRE KIT PRO W-MINI MICRO USB USB-C

WRLS ADAPATOR FOR APPLE CARPLAY

ORBIT 122 1080P DASHCAM W/8GB W/G-SENSOR 2 BLIND SPOT MIRRORS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
