4GB DDR3L 1600MHZ UDIMM SR X8
4GB DDR3L 1600MHZ UDIMM SR X8
Key Features
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1600 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- 4 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR3-1600/PC3-12800 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 4GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 240-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL11 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- DIMM form factor with 240-pin and 4 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Built to exacting specifications with the finest chips and materials available, Transcend memory modules undergo strenuous laboratory testing to ensure the best performance possible. Transcend DDR3 Low Voltage DIMMs operate at a nominal voltage of just 1.35V, which not only produces less heat, but also reduces electrical load on the memory controller to offer power savings of up to 15% versus standard 1.5V.
Tech Specs
| Width | 1.2" |
|---|---|
| Brand Name | Transcend |
| CAS Latency | CL11 |
| Form Factor | DIMM |
| Memory Size | 4 GB |
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Product Name | DDR3L 1600 LONG-DIMM 4GB CL11 1Rx8 1.35V |
| Product Type | RAM Module |
| Error Checking | Non-ECC |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Pins | 240-pin |
Show all 19 specsShow fewer
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Manufacturer Part Number | TS512MLK64W6H |
| Manufacturer Website Address | http://www.transcend-info.com |
Related Products
More in STDMEM from TRANSCEND and similar brands
4GB DDR4 2400 REG-DIMM 1RX8
8GB JM DDR4 3200 U-DIMM 1RX16 1GX16 CL22 1.2V
4GB DDR3L 1600 SODIMM 2RX8
More from TRANSCEND
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



