4GB DDR3 1600MHZ UDIMM DR X8
4GB DDR3 1600MHZ UDIMM DR X8
Key Features
- RAM Module is the single answer to all your desired and heavy-duty application memory needs
- Up to 1600 MHz speed with unbuffered signal and CL11 latency for smooth computer performance
- 4 GB of memory to refine your computer's performance
- DDR3 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 4GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 240-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL11 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Desktop PC device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 240-pin and 4 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Designed for desktop computer use, Transcend memory modules are manufactured with the highest grade, brand-name DRAM chips available, which are selected only after passing of our stringent performance and stability evaluation, including rigorous testing in extreme environments. These modules offer an unrivaled level of compatibility and stability that far outclasses the competition. Suitable for use in desktops of virtually every brand and type, Transcend memory modules are at the heart of many high-quality, extremely reliable computer systems. Before production, all materials used in the manufacturing process must first pass through strict qualification testing across many different platforms and operating system versions. Moreover, to assure ultimate cross-platform compatibility and stability, each module is tested in many different system configurations that include mainstream motherboards and popular software programs.
Tech Specs
| Brand Name | Transcend |
|---|---|
| CAS Latency | CL11 |
| Form Factor | DIMM |
| Memory Size | 4 GB |
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Product Name | 4GB DDR3 1600 DIMM CL11 2Rx8 |
| Product Type | RAM Module |
| Error Checking | Non-ECC |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
Show all 20 specsShow fewer
| Device Supported | Desktop PC |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Packaged Quantity | 1 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Manufacturer Part Number | TS512MLK64V6N |
| Manufacturer Website Address | http://www.transcend-info.com |
Related Products
More in SYSMEM from TRANSCEND and similar brands
8GB 1600MHZ DDR3L 240PIN LONG- DIMM UNBUFF CL11 2RX8
32GB JM DDR5 4800 U-DIMM 2RX8 2GX8 CL40 1.1V
16GB USB 3.0 FLASH DRIVE
More from TRANSCEND
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



