
48V EXTENDED BATTERY MODULE SMARTONLINE UPS SYSTEMS 2URM TAA
48V EXTENDED BATTERY MODULE SMARTONLINE UPS SYSTEMS 2URM TAA
Key Features
- Connects to SU1500RTXLCD2UTAA SmartOnline® UPS system to add critical runtime
- Includes heavy-gauge battery cabling with high-current 48V DC connectors
- Daisy-chain connector supports additional battery packs for even longer runtime
- Supports 2U rack mounting or upright tower installation with UPS system's accessories
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- 2-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Provides extended runtime for compatible UPS systems in education, healthcare, military, government and other network applications requiring TAA compliance.
Features | Backup Battery Module Gives Your Compatible UPS System Extended Runtime
The valve-regulated lead-acid (VRLA) BP48RT2UTAA offers extended battery runtime when used in conjunction with the SU1500RTXLCD2UTAA SmartOnline UPS system. It can also be daisy-chained for a maximum of four matching battery packs to deliver even longer extended-run operation. Heavy-gauge cabling with high-current DC connectors is included for safe, simple installation.
Versatile Installation Options
You can mount the BP48RT2UTAA in 2U of space in an EIA-standard 19-inch rack using the included 4- post rail kit or an optional 2-post rail kit (RK2PC, sold separately). You can also adapt it for tower installation using the UPS system's support stands.
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
The BP48RT2UTAA is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts.
Tech Specs
| Depth | 17.7" |
|---|---|
| Width | 17.3" |
| Height | 3.4" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | BP48RT2UTAA Battery Unit |
| Product Type | Battery Unit |
| Compatibility | <p>Tripp Lite SmartOnline SU1500RTXLCD2UTAA UPS System</p> |
| Hot Swappable | Yes |
| Product Model | BP48RT2UTAA |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 24 specsShow fewer
| Output Voltage | 48 V DC |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>BP48RT2UTAA Battery Unit</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>External Battery Cable </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Rack-mounting Hardware</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Quick Start Guide</li></ul> |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight (Approximate) | 59.50 lb |
| Battery Characteristics | Valve-regulated/User Replaceable |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Manufacturer Part Number | BP48RT2UTAA |
| Certifications & Standards | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>UL 1778</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>cTUVus</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>CE</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>FCC</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS-B from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


REPLACEMENT BATTERY CARTRIDGE FOR AVR550U / AVRX550U UPS SYSTEMS
UPS REPLACEMENT BATTERY 6VDC TRIPP LITE LIEBERT MINUTEMAN
UPS REPLACEMENT BATTERY 12VDC TRIPP LITE APC BELKIN LIEBERT
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.