
REPLACEMENT BATTERY CARTRIDGE FOR AVR550U / AVRX550U UPS SYSTEMS
REPLACEMENT BATTERY CARTRIDGE FOR AVR550U / AVRX550U UPS SYSTEMS
Key Features
- Replacement battery backup for select Tripp Lite AVR550U andAVRX550U UPS systems
- Compatible with AVR550U orAVRX550U UPS that shipped with 12V 3.6Ah battery
- Carefully screened and certified to restore UPS runtime to original specs
- Leakproof internal battery requires no regular maintenance
- Ships fully assembled and ready for immediate installation to prevent downtime
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
UPS Replacement Battery Cartridge for Select Tripp Lite UPS Systems
This UPS backup battery replacement is designed for these specific battery-door enabled versions of Tripp Lite AVR550U, AVRX550U, ECO550UPS, ECO650UM, INTERNET550SER, INTERNET550U and INTERNET600U that originally shipped with a 12V 3.6Ah battery inside. It is carefully screened and certified to meet or exceed original runtime specifications. The leakproof, no-maintenance RBC36H comes ready for quick and easy installation in your UPS system. It functions within a wide range of operating temperatures. Reusable packaging allows you to easily send expired batteries to a recycling center.
Tech Specs
| Depth | 4" |
|---|---|
| Width | 1.9" |
| Height | 2.8" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | RBC36H UPS Battery Pack |
| Product Type | UPS Battery Pack |
| Compatibility | <p><b>Tripp Lite UPS Systems:<br /></b></p> <ul> <li>AVR550U</li> <li>AVRX550U</li> <li>ECO550UPS</li> <li>ECO650UM</li> <li>INTERNET550SER</li> <li>INTERNET550U </li> <li>INTERNET600U</li> </ul> <p></p> |
| Product Model | RBC36H |
| Country of Origin | China |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
Show all 18 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 2.05 lb |
|---|---|
| Battery Characteristics | Leak Proof/Maintenance-free |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | RBC36H |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS-B from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

UPS REPLACEMENT BATTERY 6VDC TRIPP LITE LIEBERT MINUTEMAN
UPS REPLACEMENT BATTERY 12VDC TRIPP LITE APC BELKIN LIEBERT
UPS REPLACEMENT BATTERY SELECT APC UPS 10.9LBS
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.