43IN SLM43 4K 500 NIT 16X7 ANDROID OS SPEAKERS LANDSCAPE
43IN SLM43 4K 500 NIT 16X7 ANDROID OS SPEAKERS LANDSCAPE
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features a 4k Ultra HD 3840 x 2160 resolution
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 2160p content
- Direct LED lighting offers a brighter picture result
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Planar® Simplicity™ M Series SLM43 is a 43" 4K LCD display for digital signage that incorporates media playback, 4K @ 60Hz support, HDCP2.2 compliance and commercial functionality into an affordable 43" digital signage solution. Its elegant design with a narrow, logo-free bezel and slim profile provide the ideal display solution for digital signage applications in retail stores, restaurants, medical offices, corporate meeting areas and hospitality.
Tech Specs
| DVI | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.5" |
| Width | 38.3" |
| Height | 22.1" |
| Serial | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Planar |
| Brightness | 500 Nit |
| Bezel Width | 0.50" |
| Color Depth | 10-bit |
| Color Gamut | 72% NTSC |
Show all 37 specsShow fewer
| Pixel Pitch | 9.6 mil |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Manufacturer | Leyard |
| Product Line | Simplicity |
| Product Name | SLM43 4K LCD Display |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Model | SLM43 |
| Product Family | Simplicity M |
| Product Series | M |
| Operation Hours | 16 Hours/ 7 Days |
| Operating System | Android 8.0 |
| Package Contents | <ul><li> SLM43 4K LCD Display</li><li> C14 connector power cord - 1.8m</li><li> HDMI cable - 1.8m</li><li> RS-232 cable</li><li> IR cable</li><li> Remote control</li><li> Cable clamps</li><li> Quick Start Guide</li></ul> |
| Application/Usage | Commercial |
| Number of Screens | 1 |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Number of DVI Ports | 1 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Weight (Approximate) | 24 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 998-2762-00 |
| Manufacturer Website Address | http://www.planar.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LFD from PLANAR SMALL FORMAT and similar brands
24IN COMMERCIAL UHD LED LCD DISPLAY 250 NIT
22IN 1920X1080 LCD MNTR 250NIT HDMI WEBOS 16/7

32IN LCD DISPLAY UHD 16/7 350 NITS HIGH HAZE HDMI X 2 USB-C
More from PLANAR SMALL FORMAT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



