
22IN PXN2200 FHD IPS LED LCD VGA HDMI DP SPEAKERS
22IN PXN2200 FHD IPS LED LCD VGA HDMI DP SPEAKERS
Key Features
- 21.5" LCD monitor with 1920 x 1080 resolution
- IPS panel for Wide viewing angles (178°/178°)
- DisplayPort, HDMI and Analog video inputs
- 100mm VESA compatibility
- Integrated 2W TrueMedia™ speakers
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Planar® PXN2200 is a 21.5" Full HD IPS LED LCD monitor that features a frameless bezel, thin profile, modern design, wide viewing angles, numerous inputs and integrated TrueMedia™ speakers. The Planar PXN2200 is ideal for home or office applications.
Planar PXN2200
The Planar® PXN2200 provides native Full HD 1920 x 1080 resolution. The IPS panel provides excellent viewing angles with minor color shift. IPS technology coupled with a frameless bezel design helps you focus on the content and maximize entirety of the screen.
With triple inputs (DP, HDMI, VGA) and integrated TrueMedia™ speakers, the Planar® PXN2200 is well suited for diverse applications.
Flicker free design and blue light reduction pre-sets help lower eye fatigue and maintain visual comfort. LED backlight reduces energy consumption without sacrificing image quality.
With frameless bezels and 100mm VESA compatibility for easy wall or arm mounting, the Planar PXN2200 pairs well with multiple Planar desktop accessories, including: Dual Monitor Stand, Triple Monitor Stand, Quad Monitor Stand, and Dual Arm Desk Stand.
Industry-Leading Warranty
The Planar PLN2200 includes the Planar® CustomerFirst™ 3-year Warranty featuring no-cost 2-Day Advance Replacement.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 1.5" |
| Width | 19.3" |
| Height | 11.6" |
| Features | Anti Blue Light Technology |
| Speakers | Yes |
| Brand Name | Planar |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Desk Mountable |
| DisplayPort | Yes |
| Pixel Pitch | 0.24795 mm x 0.24795 mm |
Show all 55 specsShow fewer
| Screen Mode | Full HD |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Leyard |
| Product Name | PXN2200 22" LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Color | Black |
| Product Model | PXN2200 |
| Response Time | 5 ms |
| HDCP Supported | Yes |
| Product Family | PX |
| Product Series | PX |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Depth with Stand | 7.30" |
| Package Contents | <ul> <li>PXN2200 22" LCD Monitor</li> <li>Power Cord</li> <li>VGA Cable</li> <li>HDMI Cable</li> <li>Audio Cable</li> <li>User's Guide</li> </ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 19.30" |
| Height with Stand | 14.70" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 22" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of Speakers | 2 |
| Vertical Frequency | 55 Hz to 76 Hz |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Speaker Output Power | 4 W |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Weight (Approximate) | 5.29 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.24795 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | 998-2120-00 |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.24795 mm |
| Maximum Power Consumption | 22 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.planar.com |
| Weight with Stand (Approximate) | 5.95 lb |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from PLANAR SMALL FORMAT and similar brands


24IN PXN2480MW WIDE BLACK FHD IPS LED LCD NARROW BEZEL VGA HDMI

24IN PZN2410 FHD IPS LED LCD VGA HDMI DP SPEAKERS USB HUB
24IN PXN2480MW-WH WIDE WHITE FHD IPS LED LCD NARROW BEZEL VGA
More from PLANAR SMALL FORMAT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


