
24IN PXN2480MW-WH WIDE WHITE FHD IPS LED LCD NARROW BEZEL VGA
24IN PXN2480MW-WH WIDE WHITE FHD IPS LED LCD NARROW BEZEL VGA
Key Features
- 24" LCD monitor with 1920 x 1080 resolution
- IPS edge-lit LED LCD
- Borderless design, slim depth
- DisplayPort, HDMI, VGA inputs
- External power supply
- Integrated TrueMedia speakers
- Compatible with mounting options that use 100mm VESA mount
- Available in black or white
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Planar® PXN2480MW is a 24" widescreen IPS LED backlit LCD desktop monitor that features a nearly borderless design, wide viewing angle, DisplayPort and HDMI inputs, external power supply and is available in black or white. The Planar PXN2480MW fits seamlessly into home, office, healthcare and digital signage environments.
Planar PXN2480MW
The 24" Planar PXN2480MW is a modern and stylish Full HD widescreen monitor. This slim, space-saving monitor features a nearly borderless bezel design and utilizes IPS technology to deliver 178°/178° viewing with no color shift. It is flicker free and incorporates blue light reduction presets to help lower eye fatigue and maintain visual comfort. Two digital inputs, DisplayPort and HDMI, provide better compatibility. LED backlight technology reduces energy consumption and total-cost-of-ownership while providing superb image quality.
With IPS technology, integrated TrueMedia™ speakers, an external power supply and 100mm VESA compatibility for easy wall or arm mounting, the Planar PXN2480MW pairs well with Planar's accessories, including the Universal Height Adjust Stand, the Dual Arm Desk stand, and the Planar Dual Monitor Stand.
Industry-Leading Warranty
The Planar PXN2480MW includes Planar's leading Planar® CustomerFirst™ 3-Year Warranty featuring FREE 2-Day Advance Replacement.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 1.2" |
| Width | 21.3" |
| Height | 12.7" |
| Speakers | Yes |
| Brand Name | Planar |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Desk Mountable |
| DisplayPort | Yes |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Screen Mode | Full HD |
Show all 49 specsShow fewer
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Color Family | White |
| Manufacturer | Leyard |
| Product Name | PXN2480MW 24" LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Color | White |
| Product Model | PXN2480MW |
| Response Time | 7 ms |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Family | PX |
| Product Series | PX |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Depth with Stand | 4.69" |
| Package Contents | <ul> <li>PXN2480MW 24" LCD Monitor</li> <li>12V DC AC Adaptor</li> <li>Power Cord</li> <li>VGA Cable</li> <li>DisplayPort Cable</li> <li>Audio Cable</li> <li>User's Guide</li> </ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 21.30" |
| Height with Stand | 16.72" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Vertical Frequency | 55 Hz to 76 Hz |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 6.39 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time Details | 7 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.27450 mm |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 998-0411-00 |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.27450 mm |
| Operating Power Consumption | 18.50 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.planar.com |
| Weight with Stand (Approximate) | 7.72 lb |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from PLANAR SMALL FORMAT and similar brands
More from PLANAR SMALL FORMAT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





