
32IN PXL3280W 2K WQHD IPS LED LCD DVI HDMI DP
32IN PXL3280W 2K WQHD IPS LED LCD DVI HDMI DP
Key Features
- 31.5" LED LCD monitor with 2560 x 1440 resolution
- 77% more resolution than Full HD
- 37% more screen real estate than 27" monitor
- 1.07 billion colors
- HDMI, DisplayPort, and DVI (DualLink) video inputs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Planar® PXL3280W is a big, beautiful, bright 32" LCD desktop monitor with Quad HD resolution (2560 x 1440 WQHD). With 77% more resolution than a Full HD monitor and 37% more screen real estate than a 27" monitor, it provides ample resolution and room for multi-tasking. The 10 bit panel provides 1.07 billion colors and smoother gradients.
Planar PXL3280W
The Planar PXL3280W provides ample resolution and room for multi-tasking with multiple open programs, as well as dramatically reducing the need to scroll when working within a spreadsheet.
With its flexible connectivity options - including DisplayPort and HDMI video inputs, and built-in VESA hole pattern located on the back of the monitor, the Planar PXL3280W is easy to set up for unique configuration requirements.
The Planar PXL3280W utilizes IPS technology to deliver 178°/178° viewing with no color shift. The LED backlight technology reduces energy consumption and total-cost-of-ownership while providing superb image quality. The 10 bit (8 bit + FRC) panel provides 1.07 billion colors and smoother gradients while the flicker free performance and blue light reduction presets help lower eye fatigue and maintain visual comfort.
Tech Specs
| DVI | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 1.9" |
| Width | 28.6" |
| Height | 16.7" |
| Brand Name | Planar |
| Brightness | 300 Nit |
| DisplayPort | Yes |
| Pixel Pitch | 0.27270 mm x 0.27270 mm |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
Show all 45 specsShow fewer
| Manufacturer | Leyard |
|---|---|
| Product Name | PXL3280W Widescreen LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Color | Black |
| Product Model | PXL3280W |
| Response Time | 8 ms |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Depth with Stand | 7.09" |
| Package Contents | <ul> <li>PXL3280W Widescreen LCD Monitor</li> <li>Power Cord</li> <li>HDMI Cable</li> <li>DisplayPort Cable</li> <li>User's Guide</li> </ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 28.58" |
| Country of Origin | China |
| Height with Stand | 18.86" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 32" |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Vertical Frequency | 55 Hz to 76 Hz |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Weight (Approximate) | 13.89 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Response Time Details | 8 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.27270 mm |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 997-8425-01 |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.27270 mm |
| Operating Power Consumption | 50 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.planar.com |
| Weight with Stand (Approximate) | 15.21 lb |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from PLANAR SMALL FORMAT and similar brands
More from PLANAR SMALL FORMAT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





