43IN LED LCD INTERACTIVE WHITEBOARD 3840 X 2160 (UHD) 18/7
43IN LED LCD INTERACTIVE WHITEBOARD 3840 X 2160 (UHD) 18/7
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Enjoy A More Natural Way of Working | PN-LM431 AQUOS BOARD® Collaboration Display
The SHARP PN-LM431 AQUOS BOARD® interactive displays combines genuine 4K Ultra-HD resolution and an intuitive "Pen-on-Paper" user experience. The single USB-C connector makes it so simple to walk into a room, plug in your device and start working together straightaway. The LM series AQUOS BOARD interactive displays also feature an integrated controller with whiteboard, overlay and wireless functionality to help enhance your productivity.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.9" |
| Width | 39.1" |
| Height | 22.9" |
| Serial | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Speakers | Yes |
| Brand Name | Sharp |
| Brightness | 500 Nit |
| Bezel Width | 0.59" |
| Energy Star | Yes |
Show all 64 specsShow fewer
| Scan Format | 2160p |
|---|---|
| Screen Mode | 4K UHD |
| Touchscreen | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Product Line | AQUOS BOARD |
| Product Name | PN-LM431 43" Class AQUOS BOARD Touch Display |
| Product Type | Collaboration Display |
| Product Model | PN-LM431 |
| Contrast Ratio | 4,000:1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Processor Type | Cortex A73 |
| Product Family | AQUOS BOARD LM |
| Product Series | LM |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| RMS Output Power | 20 W |
| Power Consumption | 230 W |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Size Class | 43" |
| 2nd Processor Type | Cortex A53 |
| Bezel Width (Left) | 0.59" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| 2nd Processor Speed | 2 GHz |
| Bezel Width (Right) | 0.59" |
| Display Orientation | Portrait |
| Display Screen Type | LCD |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Bezel Width (Bottom) | 0.59" |
| Viewable Screen Size | 42.50" |
| Weight (Approximate) | 46.30 lb |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of Touch Points | 20 |
| Processor Manufacturer | ARM |
| Touchscreen Technology | Infrared (IrDA) |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | PNLM431 |
| Display Screen Technology | TFT LCD |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Typical Power Consumption | 110 W |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharpusa.com |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LFDTCH from SHARP ELECT - LARGE FORMAT DISPLAYS and similar brands
65 4K INTERACTIVE AQUOSBOARD GENUINE 4K READING WRITING
75 4K INTERACTIVE AQUOSBOARD GENUINE 4K READING WRITING
10IN INTERACTIVE EPOSTER 800:1 1280X800 300 NITS
More from SHARP ELECT - LARGE FORMAT DISPLAYS
Other products available from this brand

32IN LCD DISPLAY UHD 16/7 350 NITS HIGH HAZE HDMI X 2 USB-C

MULTISYNC PN-M322 - 32IN LED LCD 1920 X 1080 24/7 HIGH HAZE

ME432-43IN LED LCD DISPLAY MNTR 3840 X 2160 UHD 18/7 450 CD/M2

65IN LCD DISPLAY UHD 16/7 350 NITS HIGH HAZE HDMI X 2 USB-C
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.