400A AC TRUE RMS CLAMP METER AMERICAS 1X CLAMPMETER 1X TEST LEAD
400A AC TRUE RMS CLAMP METER AMERICAS 1X CLAMPMETER 1X TEST LEAD
Key Features
- Rugged, reliable basic True-RMS clamp meter for measuring current up to 400 A
- Measures AC current to 400 A
- Measures AC voltage and DC voltage to 600 V
- Provides True RMS AC voltage and current for accurate measurements on non-linear signals
- Measures resistance to 4 kΩ with continuity detection
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Product overview: Fluke 323 True RMS Clamp Meter | Fluke 323 True-RMS clamp meter delivers rugged reliable performance for general electrical troubleshooting
The Fluke 323 clamp meter is a good basic troubleshooting tool for commercial and residential electricians. It includes True RMS measurements, optimized ergonomics, and large display for efficient troubleshooting. It's designed to perform in the toughest environments and provide noise-free, reliable results, so you can trust it to help you confidently diagnose problems almost anywhere. Use it to verify the presence of load current, AC voltage, and continuity of circuits, switches, fuses and contacts. Its slim, compact size and rugged design make it well suited for measuring current up to 400 A in tight cable compartments.
The Fluke 323 comes with a two-year warranty and a soft carrying case.
Other useful features:
- Features slim, ergonomic design for measuring in tight cable compartments
- Presents measurements on a large, easy-to-read display
- Hold function captures a reading on the display
- Features a CAT III 600 V, CAT IV 300 V safety rating
- Comes with a two-year warranty and soft carrying case
Tech Specs
| Depth | 1.3" |
|---|---|
| Width | 3" |
| Height | 8.1" |
| Features | Data Hold |
| True RMS | Yes |
| Brand Name | Fluke |
| Manufacturer | Fluke Corporation |
| Product Name | 323 True RMS Clamp Meter |
| Product Type | Clamp Meter |
| Product Model | 323 |
| Measurement Type | AC Voltage |
| Package Contents | <ul><li> 323 True RMS Clamp Meter</li><li> Test Leads</li><li> Soft Case</li><li> User's Manual</li></ul> |
Show all 21 specsShow fewer
| Application/Usage | Electrical |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 9.35 oz |
| Manufacturer Part Number | FLUKE- 323 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fluke.com |
| Maximum AC Current Measurement | 400 A |
| Maximum AC Voltage Measurement | 600 V |
| Maximum DC Voltage Measurement | 600 V |
| Maximum Resistance Measurement | 4 Kilo Ohm |
| Minimum Resistance Measurement | 400 Ohm |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TERM-C from FLUKE IG and similar brands
SOCKET TESTER WITH GFCI AND BEEPER
ALL.CLIP EX-LARGE IEC1010 KIT ALL.CLIP
TEST PROBES SLIM-REACH FLAT BLADE 0
More from FLUKE IG
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



