
4-PORT USB ULTRA-MINI HUB M/FX4 USB 2.0 COMPACT W/ POWER ADAPTER
4-PORT USB ULTRA-MINI HUB M/FX4 USB 2.0 COMPACT W/ POWER ADAPTER
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Link multiple USB devices to 1 computer with ultra-compact hub
- Meets or Exceeds USB 2.0 Specifications
- Includes External Power Supply with NEMA 1-15P Plug (Input: 100-240V, 50/60Hz, 0.35A; Output: 5V, 2A)
- All four ports support USB Battery Charging ( BC ) specification v1.2, providing up to 1.5A for fast charging of mobile devices
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ultra small 4-port USB 2.0 hub is the most versatile and powerful hub on the market. This USB 2.0 hub allows you to connect up to four USB devices to a single USB port on a PC/Mac/laptop. Meets or Exceeds USB 2.0 Specifications for hi-speed data transmission rates up to 480Mbps. Perfect for both the desktop and mobile user. For the mobile user, this full featured hub with built-in cable is pocket size and an ideal solution for the user on the go. All four ports support USB Battery Charging ( BC ) specification v1.2, providing up to 1.5A for fast charging of mobile devices. Includes a 100-240V, 5V, 2A power adapter. This USB 2.0 device is backwards compatible so that it will function with both USB 2.0 devices as well as USB 1.1 peripherals. Comes in a clamshell retail package.
Tech Specs
| Depth | 0.5" |
|---|---|
| Width | 2" |
| Height | 3" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | External |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Package Type | Retail |
| Product Name | 4-Port USB 2.0 Hi-Speed Ultra-Mini Hub with Power Adapter |
| Product Type | USB Hub |
| Product Color | Black |
| Host Interface | USB |
Show all 23 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>U222-004-R USB Hub</li> <li>100-240V, 5V, 2A Power Adapter</li> <li>0.5 ft USB AA Extension Cable</li> <li>Instructions</li> </ul> |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Data Transfer Rate | 480 MB/s |
| Platform Supported | PC |
| Additional Information | <ul><li>Supports USB 2.0 spec up to 500mA per port</li><li>USB2.0 Certified Hub</li><li>Supports all data transfer rates up to 480Mbps</li><li>Features 4-ports to increase the number of available USB ports on a computer</li><li>Compact design is ideal for use with a laptop/notebook computer</li><li>Extension cable provided for use with desktop systems</li><li>Does not require external power, software, or complicated set-up procedures</li><li>Plug-and-play / hot-swappable allows you to add or remove a device at any time</li><li>Per-port overcurrent protection</li><li>Diagnostic LEDs indicate power and port status</li><li>Bus-powered or self-powered</li><li>Compact, international power supply (110/220V) provided</li><li>Compatible with Windows 98, Windows 98 SE, Windows 2000, Windows ME, Windows XP and Mac OS 8.6 or higher</li><li>Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life</li></ul> |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | U222-004-R |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USBCON from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

4-PORT USB PORTABLE HUB ADAPTER USB 3.1 USB TYPE-C TO USB-AX4 A

USB C HUB 4-PORT USB-A COMPACT USB 3.1 GEN 1 PORTABLE ALUMINUM

USB 3.0 HUB SUPERSPEED SLIM 4USB-A PORTS 5GBPS COMPACT ALUMINUM
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.