4 OUTLET SURGE PROTECTOR 3330 J METAL SURGE SUPPRESSOR 5-15R 6FT
4 OUTLET SURGE PROTECTOR 3330 J METAL SURGE SUPPRESSOR 5-15R 6FT
Key Features
- 4 NEMA 5-15R outlets in exclusive isolated filter banks
- Network-grade 3330-joule surge protection rating
- Durable metal housing designed for tough environments
- 12A resettable circuit breaker prevents dangerous overloads
- 6 ft. AC power cord with right-angle NEMA 5-15P plug
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
- $50,000 Ultimate Lifetime Insurance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Premium protection for essential network workstations, telecom systems, point-of-sale equipment and audio/video systems, the ISOBAR4ULTRA Isobar® 4-Outlet Surge Protector features a network-grade surge protection rating of 3330 joules to defend your sensitive electronics against even the strongest surges and spikes.
Because residential power outlets have three wires-hot line (H), neutral (N) and ground (G)-the ISOBAR4ULTRA protects all three, covering the two protection modes: full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G).
Your devices plug into four widely spaced NEMA 5-15R outlets, which are arranged in two exclusive isolated filter banks. These internal barriers filter out electromagnetic interference (EMI) and radio frequency interference (RFI) that can disrupt your electronics and inflict hardware damage or data loss.
Included safety covers block accidental contact with unused outlets. An integrated 12A circuit breaker protects all outlets and shuts down connected equipment in case of overload. The lighted on/off switch provides one-touch control over connected equipment. Diagnostic LEDs confirm power, protection and line fault status. The six-foot (1.8-meter) AC power cord includes a space-saving right-angle NEMA 5-15P plug.
Tech Specs
| Depth | 3.5" |
|---|---|
| Width | 6" |
| Height | 2.5" |
| Features | LED Indicator |
| Recycled | No |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Receptacles | 4 x NEMA 5-15R |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | Isobar |
| Product Name | Isobar Premium Surge Protector |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
Show all 36 specsShow fewer
| Compatibility | <ul><li>Ideal for premium protection of personal computers with peripherals, network and CAD/CAM/CAE workstations, internetworking accessories, telecommunications systems, point of sale equipment, audio/video and home theater systems in any home, office or industrial application</li></ul> |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Light Gray |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Handling | 1400 VA |
| Product Family | Isobar |
| Circuit Breaker | Yes |
| Package Contents | <li>Isobar Premium Surge Protector</li><li>4 x Outlet safety covers</li><li>Owner's manual</li> |
| Product Material | Metal |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Philippines |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Status Indicators | <li>Protection Present</li> <li>Line Fault</li> <li>Line OK</li> |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Surge Energy Rating | 3330 J |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb |
| Maximum Surge Current | 49 kA |
| Additional Information | <ul><li>Multi-component suppression circuits combine torroidal chokes, ferrite rod-core inductors, HF/VHF capacitors and multiple layers of metal oxide varistors into exclusive isolated filter banks that remove EMI/RFI interference, even noise from other pieces of connected equipment</li><li>Widely spaced outlets accommodate up to 2 large transformer plugs without blocking outlets</li><li>Keyhole mounting tabs allow permanent installation</li></ul> |
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | ISOBAR 4 ULTRA |
| Certifications & Standards | <ul><li>IEEE 587 category A and B</li><li>ANSI C62.41</li><li>UL 1449 (Let through rating 330V)</li><li>UL 1283</li><li>UL 1363</li><li>cUL</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SURGE from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET SURGE STRIP 2 FT CORD 180 JOULES 5-15P MOUNTABLE

1 OUTLET DIRECT-PLUG IN SURGE 600 JOULE SURGE PROTECTOR 600J

3 OUTLET SURGE PROTECTOR 660 J DIRECT PLUG-IN SURGE SUPPRESSOR
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.