1 OUTLET DIRECT-PLUG IN SURGE 600 JOULE SURGE PROTECTOR 600J
1 OUTLET DIRECT-PLUG IN SURGE 600 JOULE SURGE PROTECTOR 600J
Key Features
- 1 outlet / direct plug-in
- 600 joule rating
- Diagnostic LEDs
- $5000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The SPIKECUBE Surge Suppressor from Tripp Lite is a direct plug-in suppressor providing protection on one AC outlet. Its small size makes it ideal for protecting laptop computers, projectors and other portable electronics. A green "Protected" and red "Grounded" LED illuminates to indicate that adequate surge suppression is available. The unit has 600 joules of surge energy absorption. Lifetime warranty with $5,000 Ultimate Lifetime connected equipment insurance (USA & Canada Only).
Tech Specs
| Depth | 1.8" |
|---|---|
| Width | 1.9" |
| Height | 2.5" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Receptacles | 1 x NEMA 5-15R |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | SPIKECUBE 1 Outlet Surge Suppressor |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Compatibility | <ul><li>Ideal for laptop computers, video projectors, office machines, and appliances</li></ul> |
| Input Voltage | 120 V AC |
Show all 28 specsShow fewer
| Product Color | Gray |
|---|---|
| Product Model | SPIKECUBE |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Handling | 1800 VA |
| Protection Type | Surge |
| Package Contents | <ul> <li>SPIKECUBE 1 Outlet Surge Suppressor</li> <li>Warranty and instruction information</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Status Indicators | <li>Protection Present</li> <li>Line OK</li> |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Surge Energy Rating | 600 J |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Maximum Surge Current | 6.5 kA |
| Manufacturer Part Number | SPIKECUBE |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL1449 (let through rating 330V)</li><li>Exceeds IEEE 587 category A&B specifications</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SURGE from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET SURGE STRIP 2 FT CORD 180 JOULES 5-15P MOUNTABLE

3 OUTLET SURGE PROTECTOR 660 J DIRECT PLUG-IN SURGE SUPPRESSOR

6 OUTLET SURGE PROTECTOR BLACK 750 JOULE DIRECT PLUG-IN SURGE LED
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.