4 OUTLET POWER STRIP 15A 15-15R 10FT CORD FIRE RETARDANT
4 OUTLET POWER STRIP 15A 15-15R 10FT CORD FIRE RETARDANT
Key Features
- 4 outlets
- Illuminated on/off switch with cover
- 15-amp circuit breaker
- 10 ft. power cord
- ABS fire retardant plastic
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's Power It! PS410 power strip offers reliable, convenient and cost-effective power distribution for appliances, power tools, lighting and other electrical equipment. Includes 4 NEMA 5-15R outlets, 10-foot AC power cord.. Multi-outlet strip reduces cable clutter and enables the connection of multiple electrical devices to a single AC wall socket. Features ABS fire retardant plastic case to stand up to the most demanding environments, illuminated power switch and 15A integrated circuit breaker to prevent dangerous overloads.
Tech Specs
| Depth | 1.2" |
|---|---|
| Width | 1.2" |
| Height | 1.9" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cord Length | 10 ft |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Receptacles | 4 x NEMA 5-15R |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Power Rating | 1800 W |
| Product Line | Power It! |
| Product Name | Power It! Power Strip with 4 Outlets and 10-ft. Cord |
| Product Type | Power Strip |
Show all 25 specsShow fewer
| Input Voltage | 120 V AC |
|---|---|
| Product Model | PS410 |
| Circuit Breaker | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Power It! Power Strip with 4 Outlets and 10-ft. Cord</li><li>Warranty Information</li><li>Instruction Manual</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Weight (Approximate) | 1.40 lb |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | PS410 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STRIP from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET POWER STRIP 15A 5-15R 6 FT CORD BLACK HOUSING MOUNTABLE

CLAMP-ON POWER STRIP HOLDER SURGE PROTECTOR WHITE

6OUT SURGE STRIP 6 FT CORD 790 JOULES BLACK 5-15P MOUNTABLE
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.