6OUT SURGE STRIP 6 FT CORD 790 JOULES BLACK 5-15P MOUNTABLE
6OUT SURGE STRIP 6 FT CORD 790 JOULES BLACK 5-15P MOUNTABLE
Key Features
- Safeguard your computer, printer, scanner, router, modem and other small home electronics against dangerous surges, spikes and line noise
- 6 NEMA 5-15R outlets-one designed for a bulky transformer
- 900-joule surge protection rating
- Filters out threatening EMI/RFI line noise
- 15A resettable circuit breaker prevents dangerous overloads
- 6 ft. AC power cord with NEMA 5-15P plug
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
- $20,000 Ultimate Lifetime Insurance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Perfect for your home or office workstation, the TLP606B Protect It!® 6-Outlet Surge Protector features a surge protection rating of 900 joules to defend your sensitive electronic components against strong surges and spikes.
Because residential power outlets have three wires-hot line (H), neutral (N) and ground (G)-the TLP606B protects all three, covering the two protection modes: full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G). It also filters out electromagnetic interference (EMI) and radio frequency interference (RFI) that can disrupt your electronics and inflict hardware damage or data loss.
Your devices plug into six NEMA 5-15R outlets, one of which is placed at the end to accept a bulky transformer without blocking adjacent outlets. An integrated 15A circuit breaker protects all outlets and shuts down connected equipment in case of overload. The lighted on/off switch provides one-touch control over connected equipment. A diagnostic LED confirms your connected equipment is protected.
The six-foot (1.8-meter) AC power cord with NEMA 5-15P plug reaches nearby outlets to fit easily into your workstation or home theater setup. Keyhole slots incorporated into the bottom panel provide convenient wall or desk mounting options for the black plastic housing.
Tech Specs
| Depth | 10.4" |
|---|---|
| Width | 1.7" |
| Height | 1.3" |
| Recycled | No |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | Protect It! |
| Product Name | 6-Outlet Surge Suppressor |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | TLP606B |
Show all 28 specsShow fewer
| Output Voltage | 120 V AC |
|---|---|
| Power Handling | 1800 VA |
| Product Family | Protect It! |
| Package Contents | <ul><li>Protect It! TLP606B 6 Outlet Surge Suppressor</li><li>Instruction manual with warranty information</li></ul> |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Surge Energy Rating | 900 J |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Weight (Approximate) | 1.05 lb |
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Manufacturer Part Number | TLP606B |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Additional Warranty Information | <p>$20,000 Ultimate Lifetime Insurance Lifetime limited warranty</p> |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STRIP from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET POWER STRIP 15A 5-15R 6 FT CORD BLACK HOUSING MOUNTABLE

CLAMP-ON POWER STRIP HOLDER SURGE PROTECTOR WHITE

CLAMP-ON POWER STRIP HOLDER SURGE PROTECTOR BLACK
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.