4 OUTLET MEDICAL HG POWER STRIP HOSPITAL PATIENT CARE 6 FT CORD 15A
4 OUTLET MEDICAL HG POWER STRIP HOSPITAL PATIENT CARE 6 FT CORD 15A
Key Features
- Full 60601-1 compliance and agency listing, integrated locking safety covers and a 6 ft. cord make this medical-grade power strip ideal for standalone use in all areas inside and outside of patient-care vicinities.
- Approved for standalone use in all patient-care vicinities
- Complies with UL 60601-1 and UL 60950-1 specifications
- Patented protection circuit guards against shock hazards
- 4 NEMA 5-15R-HG hospital-grade outlets with locking safety covers
- 6 ft. cord with NEMA 5-15P-HG hospital-grade plug
- Exclusive, patented anti-microbial coating - 99.9% effective in inhibiting bacteria and viruses
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
With full 60601-1 compliance, this Medical-Grade Power Strip is ideal for standalone use in all patient-care vicinities. This 120V, 50/60 Hz power strip features a NEMA 5-15P-HG hospital-grade plug and four NEMA 5-15R-HG hospital-grade outlets that include integrated locking safety covers. Patented protection circuit guards against shock hazards. Protection circuit automatically resets itself and restores power once the fault threat is gone. Patented, antimicrobial powder coating with EPA-registered and FDA-compliant silver ionic technology is 99.9 percent effective in inhibiting the growth of bacteria, such as C. diff and MRSA. Coating meets the international requirements of JIS Z 2801:2000 that evaluates antimicrobial product efficacy. Mounting tabs and flanges let you install this strip on a variety of surfaces. Power strip also features an all-metal housing, switchless design to prevent accidental shutoff and 6' (1.83m) power cord.
Tech Specs
| Depth | 2.5" |
|---|---|
| Width | 13.8" |
| Height | 1.5" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cord Length | 6 ft |
| Form Factor | External |
| Receptacles | 4 x NEMA 5-15R-HG |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | PS-406-HGULTRA 4-Outlet Power Strip |
| Product Type | Power Strip |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | PS-406-HGULTRA |
Show all 25 specsShow fewer
| Circuit Breaker | Yes |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>PS-406-HGULTRA 4-Outlet Power Strip</li> <li>Owner's Manual with Maintenance Requirements</li> </ul> |
| Product Material | Metal |
| Country of Origin | Taiwan |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P-HG |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | PS-406-HGULTRA |
| Certifications & Standards | <li><p>UL Listed Certification</p></li><li>TÜV</li> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STRIP from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET POWER STRIP 15A 5-15R 6 FT CORD BLACK HOUSING MOUNTABLE

CLAMP-ON POWER STRIP HOLDER SURGE PROTECTOR WHITE

6OUT SURGE STRIP 6 FT CORD 790 JOULES BLACK 5-15P MOUNTABLE
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.