4 OUTLET MEDICAL HG POWER STRIP HOSPITAL PATIENT CARE 15FT CORD 15A
4 OUTLET MEDICAL HG POWER STRIP HOSPITAL PATIENT CARE 15FT CORD 15A
Key Features
- Supplies power to movable plug-connected components mounted to IV poles, mobile carts, crash carts and mobile medical workstations in operating rooms and patient-care vicinities.
- Approved for use in patient-care vicinities when properly mounted
- Complies with UL 1363A specifications
- Features 4 NEMA 5-15R-HG hospital-grade outlets with optional locking outlet covers
- Includes 15 ft. cord with NEMA 5-15P-HG hospital-grade plug
- Easy to mount on a variety of surfaces
- Exclusive, patented anti-microbial coating - 99.9% effective in inhibiting bacteria and viruses
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The PS-415-HG-OEM Medical-Grade Power Strip supplies power to movable plug-connected components mounted to a rack, table or pedestal in operating rooms, patient-care vicinities, therapy rooms, imaging environments and administrative areas. Compliant with UL 1363A specifications, this 120V, 50/60 Hz power strip features a NEMA 5-15P-HG hospital-grade plug and four NEMA 5-15R-HG hospital-grade outlets.
The power strip is protected by a patented antimicrobial powder coating with EPA-registered and FDA-compliant silver ionic technology. The antimicrobial surface protection is 99.9 percent effective in inhibiting the growth of bacteria, such as C. diff and MRSA, and reducing the risk of HAIs in hospitals and other medical environments. The coating meets the requirements of JIS Z 2801:2000, an international standard for evaluating efficacy in antimicrobial products.
Two built-in resettable 15A circuit breakers control power to all outlets and protect the power strip against overloads. Switchless design prevents the unit from being accidentally shut off. The 15 ft. power cord provides ample reach to the power source.
Mounting tabs and flanges let you install the PS-415-HG-OEM on a wide variety of surfaces, such as IV poles, mobile carts, crash carts and mobile medical workstations. The all-metal housing ensures safety and is guaranteed to last a long time in demanding environments.
Tech Specs
| Depth | 8.5" |
|---|---|
| Width | 2.5" |
| Height | 1.7" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cord Length | 15 ft |
| Receptacles | 4 x NEMA 5-15R |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | PS-415-HG-OEM 4 Outlets Power Strip |
| Product Type | Power Strip |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Product Model | PS-415-HG-OEM |
| Circuit Breaker | Yes |
Show all 20 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>PS-415-HG-OEM 4 Outlets Power Strip</li><li>PS-415-HG-OEM Power Strip</li><li>Owner's manual and warranty information</li></ul> |
|---|---|
| Country of Origin | Vietnam |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Weight (Approximate) | 2.77 lb |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Manufacturer Part Number | PS-415-HG-OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STRIP from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET POWER STRIP 15A 5-15R 6 FT CORD BLACK HOUSING MOUNTABLE

CLAMP-ON POWER STRIP HOLDER SURGE PROTECTOR WHITE

6OUT SURGE STRIP 6 FT CORD 790 JOULES BLACK 5-15P MOUNTABLE
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.