4 OUTLET MEDICAL HG POWER STRIP HOSPITAL NOT FOR PATIENT CARE 15FT
4 OUTLET MEDICAL HG POWER STRIP HOSPITAL NOT FOR PATIENT CARE 15FT
Key Features
- Medical-grade power strip with long 15 ft. cord provides versatile power distribution outside of patient-care vicinities.
- Approved for use outside of patient-care vicinities
- Complies with UL 1363 specifications
- 15 ft. cord with NEMA 5-15P-HG hospital-grade plug
- Features 4 NEMA 5-15R-HG hospital-grade outlets
- Easy to mount on a variety of surfaces
- Exclusive, patented anti-microbial coating - 99.9% effective in inhibiting bacteria and viruses
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The PS-415-HG Medical-Grade Power Strip supplies power outside of patient-care vicinities, such as administrative areas or in resident rooms of long-term care facilities that do not use line-operated electrical equipment for diagnostic, treatment or monitoring purposes. Compliant with UL 1363 specifications, this 120V, 50/60 Hz power strip features a NEMA 5-15P-HG hospital-grade plug and four NEMA 5-15R-HG hospital-grade outlets.
The power strip is protected by a patented antimicrobial powder coating with EPA-registered and FDA-compliant silver ionic technology. The antimicrobial surface protection is 99.9 percent effective in inhibiting the growth of bacteria, such as C. diff and MRSA, and reducing the risk of HAIs in hospitals and other medical environments. The coating meets the requirements of JIS Z 2801:2000, an international standard for evaluating efficacy in antimicrobial products.
A built-in resettable 15A circuit breaker controls power to all outlets and protects the power strip against overloads. Switchless design prevents the unit from being accidentally shut off. The 15 ft. cord provides ample reach to a power source.
Keyhole mounting tabs and flanges make installing this power strip easy. The all-metal housing ensures safety and is guaranteed to last a long time in demanding surroundings.
Tech Specs
| Depth | 2.5" |
|---|---|
| Width | 8.7" |
| Height | 1.5" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cord Length | 15 ft |
| Receptacles | 4 x NEMA 5-15R |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Power Strip 120V AC |
| Product Type | Power Strip |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | White |
Show all 22 specsShow fewer
| Circuit Breaker | Yes |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>Power Strip 120V AC</li> <li>Owner's manual and warranty information</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Maximum Output Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | PS-415-HG |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL1363</li><li>cUL</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STRIP from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET POWER STRIP 15A 5-15R 6 FT CORD BLACK HOUSING MOUNTABLE

CLAMP-ON POWER STRIP HOLDER SURGE PROTECTOR WHITE

6OUT SURGE STRIP 6 FT CORD 790 JOULES BLACK 5-15P MOUNTABLE
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.