4 OUTLET ISOBAR SURGE PROTECTOR METAL 6 FT CORD 3330 JOULES 120V
4 OUTLET ISOBAR SURGE PROTECTOR METAL 6 FT CORD 3330 JOULES 120V
Key Features
- Protect your electronic devices, home entertainment system and your appliances from serious power surges
- Offers 4 x NEMA 5-15R surge protected outlets
- Protect your sensitive devices with 3330 J energy rating
- 6 ft cord length gives you more freedom as to where you place your connected equipment
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
For more than 20 years, America's leading companies have trusted Tripp Lite's Isobar Premium surge and noise suppressors to protect sensitive computer, networking and telecom equipment. With more than 14 million satisfied customers, the Isobar remains the world's #1 selling premium surge suppressor. Loaded with a generous combination of high quality components, near indestructible all-metal case and unique noise filtration system, the isobar offers the highest level of protection attainable in a multi-outlet strip. Robust surge suppression circuits with sine-wave tracking offer extreme levels of protection against the heaviest surge conditions exceeding IEEE 587 category A & B specifications and reducing 6,000V test surges to harmless levels under 35 volts. Isobar's unique protection system combines large torroidal chokes, ferrite rod-core inductors, HF/VHF capacitors and multiple layers of metal oxide varistors into exclusive isolated filter banks that remove EMI/RFI interference, even noise generated by other pieces of connected equipment. IBAR4 offers 4 outlets arranged in two filter banks to prevent system crashes, reboots and performance problems common as noisy system peripherals are powered off and on. Surge suppression rated at 3330 joules / 85,000 amps offers network-grade protection. Widely spaced NEMA5-15 outlets accommodate up to 2 large transformer plugs without blocking outlets. Includes 6 foot AC line cord with space-saving angled input plug and keyhole mounting tabs. Lifetime warranty with $50,000 Ultimate Lifetime connected equipment Insurance (USA & Canada Only).
Tech Specs
| Depth | 3.5" |
|---|---|
| Width | 6" |
| Height | 2.5" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Receptacles | 4 x NEMA 5-15R |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Isobar IBAR4 4 Outlets Surge Suppressor |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Compatibility | <ul><li>Ideal for premium protection of personal computers with peripherals, network and CAD / CAM / CAE workstations, internetworking accessories, telecommunications systems, point of sale equipment, audio / video and home theater systems in any home, office or industrial application</li></ul> |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Gray |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Model | IBAR4 |
|---|---|
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Handling | 1440 VA |
| Protection Type | Surge |
| Package Contents | <ul><li>Isobar IBAR4 4 Outlets Surge Suppressor</li><li>IBAR4 Surge Suppressor</li><li>Set of 4 outlet safety covers</li><li>Instruction manual with warranty information</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Surge Energy Rating | 3330 J |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Maximum Surge Current | 49 kA |
| Additional Information | <ul><li>Multi-component suppression circuits combine torroidal chokes, ferrite rod-core inductors, HF/VHF capacitors and multiple layers of metal oxide varistors into exclusive isolated filter banks that remove EMI/RFI interference, even noise from other pieces of connected equipment</li><li>Appearance: Rugged all-metal corded strip format with high quality duplex receptacles</li><li>Widely spaced outlets accommodate up to 2 large transformer plugs without blocking outlets</li><li>Keyhole mounting tabs allow permanent installation</li></ul> |
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Manufacturer Part Number | IBAR4 |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL1449 (let through rating 330V)</li><li>ANSI C62.41</li><li>UL1283</li><li>UL1363</li><li>cUL</li><li>Exceeds IEEE 587 category A&B specifications</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SURGE from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET SURGE STRIP 2 FT CORD 180 JOULES 5-15P MOUNTABLE

1 OUTLET DIRECT-PLUG IN SURGE 600 JOULE SURGE PROTECTOR 600J

3 OUTLET SURGE PROTECTOR 660 J DIRECT PLUG-IN SURGE SUPPRESSOR
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.