4 OUTLET INDUSTRIAL POWER STRIP WABER METAL SWITCH COVER 6FT CORD
4 OUTLET INDUSTRIAL POWER STRIP WABER METAL SWITCH COVER 6FT CORD
Key Features
- 4 outlets
- 6 ft. cord
- 7.38" length
- All metal housing
- Lighted on/off switch with locking safety cover
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Waber-by-Tripp Lite UL603CB-6 Power Strip offers a convenient method of power distribution in workbench, wallmount or floor mount applications. Includes 4 NEMA 5-15R output receptacles with 1.25 inch center-to-center spacing, 6 foot AC line cord and keyhole mounting tabs for installation in a wide variety of applications. Corded, multi-outlet strip reduces cabling clutter and enables the connection of multiple electrical devices to a single AC wall socket. Unfiltered electrical pass-through makes UL603CB-6 ideal for distributing alternate waveform UPS or generator power. Features rugged all-metal housing, lighted power switch with transparent guard to prevent accidental shutoff, 15 amp resettable circuit breaker and attractive blue/gray color scheme. Lifetime warranty.PLUG/OUTLETS - Input: NEMA 5-15P/Output: 4 NEMA 5-15RELECTRICAL - 120VAC, 50/60Hz, 15A (Requires standard NEMA 5-15R wall receptacle)FORMAT - Corded power distribution strip
Tech Specs
| Depth | 1.5" |
|---|---|
| Width | 2.5" |
| Height | 7.4" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cord Length | 6 ft |
| Receptacles | 4 x NEMA 5-15R |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | Waber |
| Product Name | Waber 4 Outlets Power Strip |
| Product Type | Power Strip |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Circuit Breaker | Yes |
Show all 20 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>Waber 4 Outlets Power Strip</li><li>UL603CB-6 Power Strip</li><li>Warranty information</li><li>Instruction manual</li></ul> |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Manufacturer Part Number | UL603CB-6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STRIP from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET POWER STRIP 15A 5-15R 6 FT CORD BLACK HOUSING MOUNTABLE

CLAMP-ON POWER STRIP HOLDER SURGE PROTECTOR WHITE

6OUT SURGE STRIP 6 FT CORD 790 JOULES BLACK 5-15P MOUNTABLE
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.