
4 CHANNEL DASH CAM (COMMERCIAL) FOR COMMERCIAL TRUCK
4 CHANNEL DASH CAM (COMMERCIAL) FOR COMMERCIAL TRUCK
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The GekoGear Dashcam is a high-quality camera for big rigs that records footage in 1080P HD resolution across 4 cameras, ensuring crisp and clear images across 4 angles. The device is equipped with a 10.1 inch display for easy monitoring and playback of recorded footage. It utilizes the video compression format TS and video coding format H.264 to ensure that the video files are small and easily transferable without sacrificing image quality. The device is powered by hardwiring to your truck , providing ample power for extended recording sessions. Additionally, the GekoGear Dashcam supports up to 256GB of SD storage, allowing users to store large amounts of footage without the need to frequently transfer files. With its high-quality recording capabilities, intuitive display, and robust storage options, the GekoGear Dashcam is a reliable and effective solution for recording and monitoring truck activity.
Recording and Monitoring Truck Activity
With its high-quality recording capabilities, intuitive display, and robust storage options, the GekoGear Dashcam is a reliable and effective solution for recording and monitoring truck activity.
4 Channel Cameras with Full HD 1080P Resolutions
The Orbit T100 records footage in 1080P HD resolution ensuring crisp and clear images across 4 angles. This will smoothly capture clear video in fast moving scenes. The F1.6 lens allows more light in which makes it great for low light conditions
G-Sensor for Emergency File Saving
The G-sensor is a gravity sensor that will sense any collision, swerve, or hard braking, and automatically lock the current video so it cannot be loop recorded over.
Blind Spot Detection
Equipped with blind spot detection, a cutting-edge technology that goes beyond traditional dash cams to enhance your safety on the road using advanced technology to detect and alert potential blind spot hazards.
IP67 Rating
This dash cam is a reliable and rugged device designed to withstand various weather conditions and challenging environments. With it's IP67 rating, this dash cam is dustproof and highly resistant to water immersion.
Works With Truck / RV / Trailer / Bus
This dash cam works with all kinds of truck / RV / trailer / bus. It can be power by cigarette lighter power supply or the hardwire Kit 12-36V included.
Tech Specs
| Brand Name | GekoGear |
|---|---|
| Form Factor | Dash Mount |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Name | Orbit T100 4 Channel 1080P Dash Cam For Trucks With a 10.1" IPS Screen |
| Product Type | Vehicle Dashcam Kit |
| Package Contents | <ul><li> 1 x Monitor Display</li><li> 4 x Cameras</li><li> 1 x Power cord</li><li> 3 x 16.5 Ft (5m) cable</li><li> 2 x 50 Ft (15m) cable</li></ul> |
| Recommended Usage | Vehicle |
| Manufacturer Part Number | ORBIT T100 |
| Maximum Video Resolution | 1024 x 600 |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Maximum Operating Temperature | 158°F (70°C) |
Show all 13 specsShow fewer
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
|---|
Datasheets & Resources
Related Products
More in NV-CAM from ADESSO INNOVATION - MY GEKO GEAR and similar brands


1080P FULL HD BODY CAM W-IP65

1K/1K DUAL FRONT IN CABIN VIEW DASH CAM

7INPORTABLE INFOTAINMENT CARPLAY/ANDROID AUTO DUAL CAMERA
More from ADESSO INNOVATION - MY GEKO GEAR
Other products available from this brand

SMART HARDWIRE KIT FOR 24/7 SURVEILLANCE

SMART HARDWIRE KIT PRO W-MINI MICRO USB USB-C

PORTABLE TIRE PUMP/POWER BANK 2000 MAH MULTI FUNCTION POWER BANK

WRLS ADAPATOR FOR APPLE CARPLAY
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.